USA - informacje

USCIS przyjmuje aplikacje "odroczonej decyzji"

15.08.12 15:10 | Wizy do USA
Amerykański urząd imigracyjny (USCIS) przyjmuje od dziś aplikacje "odroczonej decyzji" (ang. deffered action) od dzieci nielegalnych imigrantów. Przedsięwzięcie to, którego orędownikiem jest prezydent Barack Obama pozwoli aplikującym uniknąć deportacji.

By skorzystać ze zmian w prawie, nielegalny imigrant nie mógł ukończyć 31. roku życia przed 15 czerwca br., musiał przybyć do USA przed ukończeniem 16. roku życia, mieszkać w USA od 15 czerwca 2007 oraz uczęszczać do szkoły bądź odbyć służbę w amerykańskich siłach zbrojnych. 

Departament Bezpieczeństwa Krajowego zdyskwalifikuje aplikującego także wtedy, gdy ten skazany był za przestępstwo bądź poważne wykroczenie lub ma na koncie co najmniej 3 zwyczajne wykroczenia. Drobne występki drogowe nie są wliczane.

Administracja prezydenta Obamy uważa, iż nawet ok. 1,8 mln młodych ludzi może spełniać wymagania uczestnictwa w programie. Nawet osoby, które już są w trakcie procedur deportacyjnych mają szansę złożyć aplikację. 

"Odroczenie decyzji" przyzna uprawnionym aplikantom, do tej pory nielegalnym imigrantom, ochronę na co najmniej 2 lata. Zaraz po potwierdzeniu przywileju będą mogli także złożyć podanie o pozwolenie na pracę. Gdy 2-letni okres ochrony minie, będą musieli złożyć podanie o "odroczenie decyzji" raz jeszcze.

comments powered by Disqus