USA - informacje

Obama zapowiada reformę imigracyjną

30.01.13 11:54 | Wizy do USA
Wczorajsza wizyta Baracka Obamy w Las Vegas nie pozostawia już żadnych wątpliwości - kompleksowa reforma imigracyjna jest jednym z priorytetów prezydenta na rok 2013. W swojej przemowie zaapelował do Amerykanów o zrozumienie dla imigrantów, przypomniał o niedoskonałościach obecnego systemu i zwrócił się bezpośrednio do niechętnych reformie Republikanów.

Podczas wczorajszego wiecu w Las Vegas Barack Obama nie pozostawił złudzeń, że nadszedł czas na reformę imigracyjną:

- Jestem dziś tutaj, ponieważ nadszedł czas, by przemówił zdrowy rozsądek. Nadszedł czas na reformę systemu imigracyjnego - powiedział Obama.

Obama mówił o konieczności zmian w kilku obszarach polityki imigracyjnej. To m.in. chęć ułatwienia pracy w USA dla wykształconych pracowników z zagranicy, zwłaszcza przedstawicieli zawodów technicznych, droga do obywatelstwa dla ponad 10 milionów nielegalnych imigrantów w USA oraz nowe, bardziej praktyczne podejście do egzekwowania deportacji i innych powinności wobec nielegalnie przebywających na terenie USA.

Według Obamy "obdarowanie" części z tych aktualnie przebywających w USA nielegalnych imigrantów obywatelstwami powinno być połączone z koniecznością spłaty przez nich wszystkich zaległych podatków i nauką angielskiego. Na obywatelstwo nie będą mogli liczyć oczywiście imigranci mający na koncie przestępstwa.

Do przegłosowania w Kongresie jakiejkolwiek ustawy potrzebna jest zgoda obu jego części - Izby Reprezentantów i Senatu. O ile w Senacie przewagę mają Demokraci, Izba Reprezentantów pozostaje w rękach Republikanów. By nowe imigracyjne regulacje mogły więc wejśc w życie, potrzebna jest współpraca przynajmniej części Republikanów. Na szczęście coraz więcej z nich gotowych jest pójść na ustępstwa, co potwierdzają niedawne negocjacje pomiędzy republikańskimi i demokratycznymi senatorami. Brak ustępstw w kwestiach imigracyjnycych i wynikające z tego nikłe poparcie wśród Latynosów wymieniany jest wśród głównych powodów wyborczej porażki Republikanów i ich kandydata na prezydenta Mitta Romneya. Rosnąca w liczbę mniejszość latynoska będzie w przyszłości znaczyć jeszcze więcej.

comments powered by Disqus