USA - informacje

Obama uderza w Romneya podczas przemowy na Florydzie

Obama uderza w Romneya podczas przemowy na Florydzie

23.06.12 09:59 | Wizy do USA | Floryda
Podczas piątkowego przemówienia w Tampa na Florydzie Barack Obama zdecydowanie uderzył w swojego rywala w wyścigu o fotel prezydencki Mitta Romneya, oskarżając go o uczestnictwu w procesach przenoszenia kapitału i miejsc pracy z USA do krajów o niskich kosztach pracy. Obama nie zapomniał też o kwestiach imigracji, które stają się tematem nr 1 pierwszych tygodni kampanii.

Obama odniósł się do przeszłości Romneya jako założyciela Bain Capital. Operujące na niepublicznym rynku kapitałowym przedsiębiorstwo inwestowało w firmy specjalizując się w przenoszeniu miejsc pracy z Ameryki do nowych lokacji w krajach o niskich kosztach pracy, takich jak Chiny czy Indie. Jak opisał Obama, firma Romneya należała do pionierów takiej praktyki. Fabryki, które były przedmiotem tych praktyk to przede wszystkim producenci komponentów komputerowych.

Odnosząc się do amerykańskiej gospodarki jako całości, Obama określił, iż kraj w obecnym momencie wygrzebuje się "nie z kryzysu finansowego 2008 roku, ale z całej dekady błędów, które doprowadziły do ekonomicznych zawirowań".

Obama mówił także o imigracji. Przemawiając przede wszystkim do hiszpańskojezycznej widownii, obecny prezydent odniósł się do wprowadzonej przez siebie niedawno Dream Act, dzięki której wielu z młodych nielegalnych imigrantów nie będzie musiało opuszczać kraju, a także w dalszej kolejności otrzyma szansę ubiegania się o obywatelstwo. Obama mocno podkreślił, iż Romney zamierza zawetować tę ustawę.
comments powered by Disqus