USA - informacje

Obama popiera otwarcie się na zagranicznych pracowników

02.02.13 14:33 | Wizy do USA
W kwestii imigracji, Amerykanów najbardziej dzieli podejście do ponad 11 milionów nielegalnych imigrantów na terenie USA. Zainteresowanych wyjazdem do USA bardziej interesują jednak rozwiązania dotyczące wiz pracowniczych. Na szczęście wydaje się, że prezydent Barack Obama podziela stanowisko zwolenników większego otworzenia się USA na pracowników z zagranicy.

Podczas swojego wtorkowego występienia w Las Vegas prezydent Obama zapowiedział na bieżący rok reformę imigracyjną, mówiac zarówno o nielegalnych imigrantach w USA, którym chce zapewnić drogę do amerykańskiego obywatelstwa, oraz o tym, jak bardzo ważne dla amerykańskiej gospodarki jest ułatwienia imigracji licznym utalentowanym specjalistom z zagranicy.

Obama opowiada się zarówno za zwiększeniem liczby wiz pracowniczych takich jak H-1B czy L-1, wiz imigracyjnych (zielona karta) oraz ułatwieniem dostępu do nich, jak i za utworzeniem nowego rodzaju wiz dla zainteresowanych założeniem w USA firmy. Tzw. "startup visa" pozwoli zamieszkać w USA tym, którzy zainwestują na amerykańskiej ziemi odpowiednią kwotę oraz zatrudnią minimalną liczbę pracowników.

W ubiegłym roku głośnym echem odbiła się historia izrealskiego przedsiębiorcy Adafa Darasha, który był bliski deportacji mimo studiów na terenie USA oraz założenia przez niego nowego przedsiębiorstwa w San Francisco. Po raz pierwszy od wielu lat spadła w USA liczba inicjatyw gospodarczych imigrantów - odstraszeni rygorystycznymi wymaganiami stawianymi przez amerykański Urząd Imigracyjny wybierają kraje, które już zdążyły wyjść naprzeciw imigrantom, takie jak Kanada czy Australia.

comments powered by Disqus