USA - informacje

Obama podpisał ustawę w sprawie fiskalnego klifu

Obama podpisał ustawę w sprawie fiskalnego klifu

03.01.13 09:01 | USA na co dzień
Prezydent Barack Obama podpisał wczoraj wieczorem ustawę będącą porozumieniem w sprawie tzw. fiskalnego klifu. Zgodnie z nią, przez kolejne 2 miesiące utrzymane zostaną niskie podatki dla większości Amerykanów, wzrosną za to podatki dla najbogatszych.

Tzw. klif fiskalny to popularne określenie na zespół regulacji, które miały wejść w życie wczoraj. W ich wyniku wzrosłyby podatki dla wszystkich Amerykanów - rezultat wygaśnięcia ulg podatkowych z czasów kryzysu ekonomicznego - oraz spadłyby rządowe wydatki. Według wielu ekspertów kombinacja wyższych podatków i niższych wydatków rządowych mogłaby ponownie sprowadzić na USA recesję.

Podpisane przez Obamę, a wcześniej przyjęte przez Senat (stosunkiem głosów 89 do 8) i Izbę Reprezentantów (257-167) porozumienie opóźnia wygaśnięcie ulg podatkowych dla większości Amerykanów o 2 miesiące. Podatki wzrosną za to od razu dla Amerykanów zarabiających ponad 400 tys. dolarów rocznie.

Republikanie do samego końca próbowali zmienić niektóre z postanowień porozumienia. Większość z nich nie chciała zgodzić się ze względów ekonomicznych na wyższe podatki dla bogatych. Presję wywierała jednak na nich nowojorska giełda i ostatecznie część z nich (85 republikańskich członków Izby Reprezentantów) zagłosowała "za".

Obama, który przebywa obecnie na wakacjach na Hawajach z zadawoleniem przyjął wieści o decyzji Izby Reprezentantów i niemal natychmiast podpisał ustawę używając specjalnej maszyny "autopen". Obama planuje pozostać na Hawajach do soboty.

comments powered by Disqus