USA - informacje

Obama oskarża Romneya o "Romnezję"

21.10.12 14:39 | USA na co dzień
Podczas piątkowego spotkania z wyborcami z Virginii na kampusie George Mason University prezydent Barack Obama ukuł nowy termin, identyfikując w swoim rywalu w wyborach prezydenckich Mittcie Romneyu "Romnezję". Owa przypadłość polegać ma na zapominaniu o swoich rzeczywistych poglądach.

- Zapomniał o swoich prawdziwych poglądach i ma nadzieję, że wy też zapomnicie - powiedział w piątek Obama. - Przydałoby się nadać nazwę tej dziwnej przypadłości, na którą cierpi. Wydaje mi się, że "Romnezja" to odpowiednia nazwa.

W swojej wypowiedzi Obama odniósł się do pierwszej z dwóch debat prezydenckich pomiędzy nim a Romneyem, która odbyła się 3 października. Romney, który zdaniem większości był zwycięzcą tego spotkania, próbował pokazać się według Obamy ze znacznie bardziej liberalnej strony niż w trakcie całej dotychczasowej kampanii wyborczej. Jak uważa Obama, Romney chciał, by wyborcy zapomnieli o jego mocno konserwatywnych poglądach na takie kwestie jak prawa kobiet, obniżka podatków dla bogatych czy przyszłość przemysłu energetycznego.

- Jeśli najpierw mówisz, że zamierzasz zmniejszyć podatki dla 1 procenta najbogatszych obywateli, a potem w debacie mówisz "Nic nie wiem o obniżeniu podatków dla bogaczy", powinieneś zmierzyć sobie temperaturę. Prawdopodbnie masz "Romnezję" - oświadczył prezydent.

- Nie jestem lekarzem, ale wiem, że aby upewnić się, że żaden z ws nie złapie tej choroby, nie mogę upodabniać się do Romneya - także powiedział Obama na spotkaniu, które w największym stopniu poświęcone było prawom kobiet.

Przedstawiciele sztabu wyborczego Romneya zdążyli już odpowiedzieć na zarzuty Obamy, zauważając, iż choć dużo mówi o prawach kobiet, w trakcie jego kadencji szczególnie mocno cierpiały właśnie one - z powodu podwyżek podatków, wysokiego bezrobocia i biedy. Republikanie oskarżają Obamę o brak planu całkowitej naprawy amerykańskiej gospodarki.

comments powered by Disqus