USA - informacje

Obama obiecuje reformę systemu wizowego

21.11.12 13:30 | Wizy do USA
Prezydent Barack Obama po raz kolejny wyraził nadzieję, że już w najbliższej przyszłości uda mu się dokonać reformy obszaru systemu imigracyjnego dotyczącego wykwalifikowanych pracowników-specjalistów. Obama zamierza wykorzystać fakt bardziej łagodnego niż kiedykolwiek stanowiska Republikanów w kwestii imigracji po przegranych przez nich wyborach.

- Kręgi biznesowe coraz bardziej naciskają w sprawie tak potrzebnych im specjalistów do pracy zwłaszcza w sektorach technicznych. A ja wierzę, że jeśli w Stanach chce zamieszkać i pracować wykształcony specjalista - fizyk, informatyk, inżynier - nie powinniśmy mu tego utrudniać. Przeciwnie - powinniśmy robić wszystko, by zachęcić go do współnego budowania silnego społeczeństwa - powiedział Obama podczas konfrerencji prasowej 15 listopada.

W ciągu kilku ostatnich miesięcy amerykańskie firmy wykazały się dużą determinacją w walce o zwiększenie liczby wiz i zielonych kart dostępnych dla pracowników, którzy mogliby przyczynić się do rozwoju amerykańskiej gospodarki. W sierpniu br. burmistrz Nowego Jorku Michael Bloomberg wystosował w tej sprawie oficjalny apel. Jego zdaniem obecnie tylko 7% wszystkich wiz przyznawanych jest osobom, które mogą realnie wzmocnić amerykańską gospodarkę. Zauważył, iż kraje takie jak Australia czy Kanada mocno promują ekonomiczną imigrację. Wtóruje mu magnat prasowy Rupert Murdoch, który uważa za skandal fakt, że wykształcony specjalista, jeśli będzie miał szczęście, może liczyć co najwyżej na tymczasową wizę pracowniczą.

Wśród kategorii wizowych, które najprawdopodobniej czeka reforma, wymienia się najpopularniejsze wizy pracownicze - H-1B i L-1. Eksperci krytykują zarówno niewielką ich liczbę dostępną dla specjalistów, jak i ogromne problemy z ich otrzymaniem i koszmarnie długie kolejki.

Wiza H-1B pozwala amerykańskim firmom zatrudniać wykształconych specjalistów z zagranicy. Przyznawana jest na 3 lata z możliwością przedłużenia o kolejne 3. Co roku przyznawanych jest 65 tys. wiz H-1B. Wiza L-1 pozwala z kolei firmom, które posiadają oddział w USA wysyłać tam pracowników posiadających szczególną specjalistyczną wiedzę na okres do 7 lat. Większość przedsiębiorstw protestuje z powodu zarówno małej liczby tych wiz, jak i rosnących trudności w staraniu się o nie.

 

comments powered by Disqus