USA - informacje

Obama obiecuje reformę systemu imigracyjnego

29.10.12 06:09 | Wizy do USA
W ostatnim wywiadzie dla "Des Moines Register" Barack Obama wyraził przekonanie, że jeśli uzyska reelekcję w listopadowych wyborach prezydenckich na pewno zdoła zreformować amerykański system imigracyjny, doprowadzając do uchwalenia kompromisowej ustawy.

- Jestem naprawdę przekonany, że także opozycja rozumie, że w interesie wszystkich jest uporanie się z tym. Ja osobiścię chcę tego dokonać, ponieważ wierzę, że jest to krok we właściwym kierunku. Zależało mi na tym od samego początku początku mojej pierwszej kadencji, w 2008 roku - powiedział Obama gazecie.

Obama popiera kompleksową reformę imigracji, która przewidywałaby utworzenie ścieżki do obywatelstwa dla 11 milionów nielegalnych imigrantów żyjących w USA. By przekonać do tego pomysłu Republikanów, niechętnych przyznawaniu obywatelstwa nieudokumentowanym, Obama proponuje uwzględnić w reformie proponowane przez Republikanów wzmocnienie bezpieczeństwa granic, zwłaszcza granicy amerykańsko-meksykańskiej, oraz instensyfikację deportacji nowo przybyłych nielegalnych imigrantów i kryminalistów.

Obama wierzy, że ludność hiszpańskiego pochodzenia zaakceptuje wzmożoną kontrolę na granicach i deportacje, by wreszcie cieszyć się z przyjęcia kompleksowej ustawy, która pozwoli sięgnąc tym już znajdujacym się na terenie Stanów po upragnione obywatelstwo. Prezydent zauważył, że jego zwycięstwo w wyborach w dużym stopniu możliwe będzię dzięki wrogim nastawieniu Republikanów właśnie do latynosów - najszybciej rosnącej w liczbie grupie etnicznej w kraju.

Prezydent miał już okazję "zmierzyć się" z republikańskim rywalem Mittem Romnyem w kwestii imigracji, podczas drugiej debaty prezydenckiej przed dwoma tygodniami. Zdaniem większości obserwatorów Obama wyszedł z tamtego spotkania zwycięsko.

comments powered by Disqus