USA - informacje

Obama nie obniży podatków jeszcze w tym roku

28.10.12 14:55 | Praca w USA
Barack Obama zaprzeczył informacjom podawanym przez Washington Post, jakoby planował już w tym roku obniżkę podatków, która powiększyłaby realne płace klasy średniej, zastępując ulgę od podatku typu payroll (od wynagrodzeń) wygasającą wraz z końcem roku. Równocześnie zapewnił jednak, że będzie dążył do niskich podatków dla klasy średniej.

- Prezydent Obama (na zdjęciu) wierzy, że obniżka podatków dla klasy średniej to ważna część jego ekonomicznej polityki. To coś, o co nadal będzie zabiegał - powiedział dziennikarzom rzecznik prasowy Białego Domu John Earnest.

Deklaracja ta nie oznacza jednak, że już w tym roku administracja Obama zdecyduje się na obniżkę podatków, która zastąpiłaby wygasającą obniżkę podatku payroll na Social Security, tym samym wyrównując straty jakie odczuje z tego powodu przeciętny Amerykanin w swojej płacy. Szacuje się, że wygaśnięcie obniżki kosztować będzie przedstawiciela klasy średniej ok. tysiąc dolarów rocznie. 

Politycy zarówno Partii Demokratycznej jak i Republikańskiej wydają się zgadzać, że obniżka podatku payroll miała charakter tymczasowy i nie przyczyniła się w takim stopniu jak powinna do aktywizacji gospodarki. 

Washington Post sugerował niedawno, że administracja Obamy mocno rozważa już w najbliższej przyszłości obniżkę podatków, która realnie powiększyłaby płace. Obniżka miałaby służyć jako dodatkowy bodziec dla gospodarki, która w ostatnich miesiącach zdradza oznaki poprawy.

Mniej niż 10 dni pozostało już do wyborów prezydenckich. Na ostatniej prostej Obama idzie ze swoim rywalem "łeb w łeb" - według sobotniego sondażu Reuters/Ipsos Obama prowadzi z 47% poparcia, Romney pochwalić się może poparciem na poziomie 45%. Tylko 12% wyborców wciąż waha się, na kogo zagłosuje. Z uwagi na niewielkie zainteresowanie Waszyngtonu odnowieniem obniżki podatku payroll wydaje się, że bez względu na to kto to będzie, wraz z nowym rokiem miliony Amerykanów czeka podwyżka podatków.

comments powered by Disqus