USA - informacje

Obama kompletuje nowy rząd

08.01.13 13:14 | USA na co dzień
Prezydent Barack Obama kompletuje swój nowy rząd. Jego najnowsze nominacje - Johna Brennana na stanowisko szefa Centralnej Agencji Wywiadowczej (CIA) oraz Chucka Hagela na stanowisko sekretarza obrony spotkały się z mieszanymi odczuciami obserwatorów.

John Brennan był do tej pory głównym doradcą prezydenta Obamy (na zdjęciu) ds. walki z terroryzmem, z kolei Republikanin Chuck Hegel, weteran wojny w Wietnamie, był dotąd jednym z czołowych doradców Obamy w kwestiach wywiadowczych. Od wczoraj obaj staną na czele instytucji odpowiadających za obronę narodową - odpowiednio CIA i Departamentu Obrony USA. To najnowsze decyzje prezydenta.

Brennan był w kręgu zainteresowań Obamy w kontekście obsady CIA już w roku 2008. Wówczas ostatecznie wycofał swoją kandydaturę w związku z oskarżeniami o stosowanie i popieranie ekstremalnych metod przesłuchań, jednocześnie zaprzeczając tym doniesieniom. Brennan, jako doradca Obamy, uczestniczył w planowaniu akcji wymierzonej w Osamę bin Ladena, zakończonej zabiciem terrorysty. Brennan płynnie mówi po arabsku, pracował m.in. w placówce dyplomatycznej USA w Arabii Saudyjskiej oraz wiele lat w strukturach CIA.

Nominacja Republikanina Chucka Hagela na stanowisko sekratarza obrony widziana jest z kolei przez część obserwatorów jako próba poszukiwania przez Obamę porozumienia z Republikanami w kwestii cięć budżetowych w tym departamencie. Hagel, który sprzeciwiał się niegdyś m.in. metodom prowadzenia wojny w Iraku ma wielu przeciwników także w Partii Republikańskiej. Co ciekawe, będzie już kolejnym republikańskim szefem Departamentu Obrony w administracji Obamy. Poprzednim był Robert Gates, którego Obama zdecydował się w 2008 roku zatrzymać na tym stanowisku, początkowo objętym przez niego w roku 2004.

comments powered by Disqus