USA - informacje

Obama już zagłosował

26.10.12 16:59 | USA na co dzień | Illinois
Wczoraj w Chicago Barack Obama oddał swój głos w wyborach prezydenckich, stając się pierwszym prezydentem, który zagłosował przed pierwszym oficjalnym dniem wyborów. Tym gestem Obama stara się zachęcić do jak najwcześniejszego oddania głosu swoich wyborców.

- Chciałbym zapewnić wszystkich, którzy jeszcze nie zdecydowali się na wcześniejsze głosowanie, że jest to niezwykle sprawny proces - powiedział Obama oddając swój głos w Chicago. Wcześniej korespondencyjnie to samo uczyniła jego małżonka Michelle. 

W tym roku wcześniejsze wybory cieszą się szczególną popularnością - głos oddało już 7,7 mln wyborców, a szacuje się, że do 6 listopada - oficjalnego dnia wyborów, zagłosuje ok. 40% wszystkich uprawnionych. Jednym z przodujących we wczesnym głosowaniu stanów jest Iowa - jeden ze swing states - stanów, w których zwycięstwo jednego z kandydatów nie wydaje się oczywiste i wciąż trwa twarda walka o elektorów. W roku 2008 wczesne głosy oddane w takich stanach jak Iowa, Floryda czy Kolorado wydatnie przyczyniły się do wygranej Obamy z republikaninem Johnem McCainem.

Podczas gdy Obama przebywa w Chicago, jego największy rywal Mitt Romney aktywnie prowadzi kampanię w Ohio - innym swing state, który może zadecydować o losie rywalizacji o Biały Dom. Do tej pory żaden republikanin nie wygrał wyborów prezydenckich bez zwycięstwa w Ohio.

W wywiadzie dla "Des Moines Register" Obama zauważył, że jego zwycięstwo w wyborach jest dużo bardziej prawdopodobne dzięki...Mittowi Romneyowi, który tak bardzo zraził do siebie latynoskich wyborców, przede wszystkim swoimi poglądami w kwestiach imigracyjnych. Sondaże dają Obamie w tej grupie nawet 2-krotną przewagę nad Romneyem. Latynosi stanowią ok. 8% wszystkich uprawnionych do głosowania.

comments powered by Disqus