USA - informacje

Obama coraz cieplej o zniesieniu wiz dla Polski

21.09.12 07:57 | Wizy do USA
Członek Izby Reprezentantów Mike Quigley pochwalił administrację prezydenta Baracka Obamy za starania o rozszerzenie Programu Ruchu Bezwizowego (Visa Waiver Program) - można przeczytać w raporcie opublikowanym przez Biały Dom.

- Coraz bardziej zdecydowane wysiłki prezydenta Obamy, aby rozszerzyć Program Ruchu Bezwizowego na kolejne państwa wzmocnią bezpieczeństwo narodowe, przyczynią się do większych zysków z turystyki oraz zademonstrują naszym ważnym sojusznikom, takim jak Polska, nasze wsparcie, szacunek i wdzięczność za ich przyjaźń - powiedział Quigley. - [...] Jestem niezmiernie wdzięczy prezydentowi za wielokrotne wyrażenie poparcia dla mojej ustawy, która na dobre zreformuje przestarzałą dzisiejszą wersję Programu Ruchu Bezwizowego.

Program Ruchu Bezwizowego pozwala obywatelom państw w nim uczestniczących na podróżowanie do USA w celach turystycznych bądź służbowych na maksymalnie 90 dni bez konieczności uzyskiwania wizy. Obowiązująca ustawa przewiduje, iż aby kraj mógł w nim uczestniczyć, liczba odrzuconych wniosków wizowych jego obywateli nie może przekraczać 3%.

Raport Białego Domu (po angielsku)

Mark Quigley jest autorem Visa Waiver Program Enhanced Security and Reform Act, projektu ustawy, który m.in. zmodyfikuje wymagania dla uczestników Programu Ruchu Bezwizowego tak, by Polska i inne kraje takie jak Brazylia czy Argentyna mogły do niego dołączyć.

Quigley, kongresmen z 5-ego dystryktu z Illinois, jednego z największych skupisk Polaków w USA, od dawna wspiera polskie dążenia do uczestnictwa w Programie Ruchu Bezwizowego. W 2011 przemawiał w tej sprawie przed Kongresem, przekonując do korzyści dla USA z takiego posunięcia. W styczniu 2012 przyjechał do Polski, by jeszcze wzmocnić polsko-amerykańskie partnerstwo.
comments powered by Disqus