USA - informacje

Noże i kije na pokładach samolotów

08.03.13 20:39 | Wyjazd do USA
Coraz więcej przeciwników ma wprowadzona niedawno przez rządową Transportation Security Administration seria rozporządzeń, umożliwiających zabieranie na pokład samolotu takich przedmiotów jak niewielkie noże, pamiątkowe kije bejsbolowe czy kije golfowe. Liczne organizacje zwracają uwagę na zagrożenie, jakie może się z nimi wiązać. TSA nie zgadza się z taką oceną decyzji i wskazuje na jej znaczenie praktyczne.

Zgodnie z nowymi przepisami możliwe będzie zabranie ze sobą do samolotu noży o długości nie przekraczającej 60 milimetrów i maksymalnej szerokości 127 milimetrów. Główną przesłanką tego posunięcia jest umożliwienie pasażerom posiadania przy sobie kieszonkowych scyzoryków, korkociągów czy noży do papieru. Na pokład wziąć także można kije bejsbolowe nie dłuższe niż 61 centymetrów, a także kije hokejowe, golfowe i wiele rodzajów niedozwolonych dotąd zabawek.

W ostatnich latach znoszonych jest coraz więcej twardych przepisów bezpieczeństwa lotów pasażerskich wprowadzonych po zamachach terrorystycznych z 11 września 2001 roku. Amerykański rząd upodabnia standardy bezpieczeństwa do międzynarodowych. Zaoszczędzone w ten sposób środki mogą zostać wykorzystane do rozwiązanie bardziej palących problemów związanych z bezpieczeństwem.
 
Z decyzją TSA nie zgadzają się liczni obserwatorzy i organizacje, m.in. Coalition of Airline Pilot Association:
 
- Jesteśmy przekonani, że zagrożenie terrorystyczne wciąż istnieje i rozluźnienie jakiejkolwiek z dotychczasowych warstw systemu bezpieczeństwa to zła wiadomość, zarówno dla załóg samolotów, jak i pasażerów - powiedział prezes CAPA Mike Karn.
 
Komentujący zwracają uwagę, iż wbrew temu co może wynikać z niejasnych tłumaczeń TSA, załogi większości samolotów nie są uzbrojone i nie w każdym samolocie znajdują się oficerowie wojskowi. 
 
Nowe przepisy wejdą w życie 25 kwietnia.
comments powered by Disqus