USA - informacje

Nowy trend wśród inwestorów zainteresowanych wizą

14.10.12 07:31 | Wizy do USA
W ostatnich latach wzrasta liczba zagranicznych inwestorów, którzy nabyli Zieloną Kartę, a więc możliwość zamieszkania w USA na stałe, poprzez program wizowy EB-5. Szczególną popularnością wśród nich cieszą się amerykańskie szkoły czarterowe.

Zgodnie z zasadami programu wizowego EB-5 zagraniczni inwestorzy zainteresowani Zieloną Kartą mogą ją "wykupić", inwestując a terenie Stanów Zjednoczonych 1 milion dolarów bądź 500 tys. dolarów w Specjalnym Obszarze Zatrudnienia (ang. Targetet Employment Area; należą do nich głównie obszary wiejskie), tworząc co najmniej 10 miejsc pracy dla amerykańskich pracowników.

W ostatnich latach najwięcej pozyskiwanych tą drogą pieniędzy wydawano na duże projekty budowlane - hotele, ośrodki narciarskie itp. Ostatnio coraz więcej zyskują tzw. szkoły czarterowe.

Szkoły czarterowe to szkoły finansowe w przeważającej mierze z funduszy publicznych, ale niezależne od lokalnego kuratorium, wykorzystujące swoje własne alternatywne programy nauczania. Uczy się w nich ponad 2 mln dzieci w USA. Wiele z tych szkół podupada, zakładane często wcześniej przez rodziców dzieci, ale teraz biblioteki, boiska i różnego rodzaju pomoce naukowe coraz częściej finansowane są przez bogaczy z Chin czy Australii. Jak informuje agencja Reutera, w Buffalo w stanie Nowy Jork pieniądze z programu EB-5 pozwoliły ma wybudowanie Healt Sciences Charter School, nowocześnie wyposażonej, z kilkoma salami komputerowymi. To tylko jeden z przykładów. Władze Florydy przewidują w najbliższym czasie  wzrost wydatków na szkoły czarterowe ze strony zagranicznych inwestorów do ok. 90 mln dolarów.

W Stanach Zjednoczonych założono już szereg organizacji zajmujących się pozyskiwaniem funduszy poprzez EB-5. Niektóre z nich specjalizują się w szkołach czarterowych. Holly Johnson nauczycielka z Arizony prowadząca trzy szkoły czarterowe przyznaje, że zaskoczyło ją jak łatwo przyszło pozyskanie tą drogą aż 4,5 mln dolarów.

- Nie musieliśmy nic robić. Chodziło im tylko o to, by upewnić się, że szkoła istnieje.

W ostatnich latach corocznie realizowano kilkaset inwestycji w ramach EB-5, w tym roku rząd zatwierdził już ok. 3000 wniosków. Przodują szkoły czarterowe. Niektórzy z inwestorów przyznają po prostu, że nabywając Zieloną Kartę, poczują jednocześnie satysfakcję, pomagając w edukacji nowego pokolenia amerykańskich biznesmenów.

comments powered by Disqus