USA - informacje

Nowy raport nt. zagranicznych lekarzy i pielęgniarek w USA

Nowy raport nt. zagranicznych lekarzy i pielęgniarek w USA

07.02.13 22:42 | Wizy do USA
Opublikowany niedawno przez wspierający dążenia imigrantów w USA think tank National Foundation for American Policy raport koncentruje się na trudnościach, jakie napotykają zagraniczni lekarze, pielęgniarki i inni przedstawiciele zawodów medycznych.

Autorzy raportu wskazują kilka podstawowych elementów, które powinna zawierać reforma imigracyjna z punktu widzenia zagranicznych lekarzy i pielęgniarek zainteresowanych zatrudnieniem w USA:

  • Zwiększenie liczby wiz imigracyjnych (Zielonych Kart) dla przedstawicieli zawodów medycznych
  • Utworzenie kategorii wiz tymczasowych przeznaczonej wyłącznie dla pielęgniarzy i pielęgniarek
  • Rozszerzenie programu "Conrad 30 waiver system"
  • Uproszczenie procedur związanych z rejestracją i wydawaniem przez poszczególne stany licencji/akredytacji do wykonywania zawodu 
Obecnie wydawanych jest co roku ok. 140 tys. zielonych kart związanych z podjęciem pracy na terenie USA (employment-based green cards). Autorzy raportu sugerują, aby część nich została zarezerwowana dla lekarzy i pielęgniarek.
 
"Conrad 30 waiver system" powołany został, by wydawać tymczasowe wizy pracownicze  H-1B lekarzom, którzy uczyli się w USA na wize J-1. Mogą oni ubiegać się o pozwolenie o pracę tylko na specjalnie wyznaczonych przez Departmanet Zdrowia obszarach, których opanuje niedobór pracowników medycznych (tzw. medically underserved area - MUA). Każdy stan zobowiązany jest limitem maksymalnej liczby pracowników, np. Kalifornia przyznaje 30 takich pozwoleń. 
comments powered by Disqus