USA - informacje

Nowe muzeum sztuki współczesnej w Miami

09.12.13 20:59 | Turystyka w USA | Floryda
Po wielu latach oczekiwania w końcu otwarte zostało Perez Art Museum Miami (PAMM) - zlokalizowane w centrum Miami muzeum poświęcone sztuce współczesnej. PAMM znajduje się u stóp Zatoki Biscayne, obejmuje 29-akrowy ogród rzeźb i bez wątpienia zasługuje na doliczenie go do ścisłej czołówki miejsc, jakie warto odwiedzić w Magic City.
Perez Art Museum Miami powstało na bazie Miami Art Museum, pod tą nazwą istniejącego od 1996, a swoje początki mającego w pierwszej połowie lat 80-tych. Poprzednia siedziba placówki znajdowała się przy 101 West Flagler Street. Do tej pory muzeum odwiedzało ok. 60 tys. osób rocznie. Po przeprowadzce do Zatoki Biscayne liczba ta powinna wyraźnie wzrosnąć.
 
Otwarcie PAMM zbiegło się w czasie z początkiem Art Basel - trwającej tydzień bardzo prestiżowej wystawy nt. sztuki współczesnej. Obecnie w muzeum znajduje się 10 wystaw, w tym "According to What" chińskiego artysty Ai Weiwei. Ai Weiwei należy do najpopularniejszych chińskich twórców sztuki współczesnej, a "According to What" jest jego amerykańskim debiutem. W swoim rodzimym kraju jego prowokujące i bezkompromisowo komentujące otaczającą rzeczywistość prace  niejednokrotnie zaprowadziły go do więzienia. Z kolei stała wystawa muzealna PAMM koncentruje się na artystach, którzy "nawiązują do tradycji Stanów Zjednoczonych, Karaibów i Ameryki Łacińskiej". Miami jest więc dla niego idealną lokalizacją.
 
Zachęcamy do odwiedzenia oficjalnej strony PAMM pamm.org.
 
Zobacz stan Floryda na mapie stanów USA.
comments powered by Disqus