USA - informacje

Nowa pula wiz H-1B od 1 kwietnia

Nowa pula wiz H-1B od 1 kwietnia

26.02.13 21:58 | Wizy do USA
Każdego roku amerykański rząd udostępnia 65. tys wiz popularnej nieimigracyjnej kategorii H-1B (plus 20 tys. zarezerwowanych dla zagranicznych absolwentów amerykańskich uczelni). Nowa pula wydana zostanie już 1 kwietnia. Popyt znacznie przewyższa podaż i zainteresowani pracodawcy powinni złożyć petycję dla swoich pracowników tak szybko jak to możliwe.

Pula 65 tys. wiz H-1B nigdy nie odpowiadała dużemu zapotrzebowaniu na te wizy. W ubiegłym roku zabrakło ich już 11 czerwca. W tym roku, w obliczu coraz lepszych wyników amerykańskiej gospodarki, spodziewany jest jeszcze większy popyt. Ci, którym uda się otrzymać wizę będą mogli rozpocząć pracę w USA wraz z początkiem nowego roku podatkowego, a więc od 1 października br.

Wiza H-1B należy do wiz pracowniczych i przeznaczona jest dla różnego rodzaju specjalistów, przede wszystkim posiadających wyższe wykształcenie. Jest szczególnie popularna wśród absolwentów kierunków technicznych, informatyków itp. Wydawana jest na 3 lata, ale może zostać przedłużona o kolejne 3. W przypadku wizy H-1B to nie potencjalny pracownik, ale pracodawca aplikuje do urzędu imigracyjnego. By móc starać się o wizę H-1B, potrzebna jest więc oferta pracy. 

Wiza H-1B należy do szczególnie istotnych wiz nie tylko dla zainteresowanych pracą w USA, ale także dla samych amerykańskich firm, które cierpią z powodu niedoboru pracowników o wykształceniu technicznym. Microsoft zaproponował nawet, aby firmy mogły kupować wizy H-1B dla interesujących je pracowników z zagranicy za 10 tys. dolarów. Obecnie trwaja prace nad reformą imigracyjną, której jednym z podstawowych założeń jest zwiększenie liczby wiz H-1B oraz ułatwienie procedury jej uzyskiwania.

comments powered by Disqus