USA - informacje

Nominacja Ryana odbierze Romneyowi głosy?

12.08.12 19:39 | USA na co dzień
Według większości ekspertów wybór Paula Ryana na kandydata na wiceprezydenta przez Mitta Romneya oznacza, że ten ostatni definitywnie zrezygnował ze starań o poparcie hiszpańskiej mniejszości.

42-letni Ryan, kongresmen z Wisconsin, znany jest z forsowania surowych rozwiązań w dziedzinie polityki imigracyjnej. Ryan głosował przeciwko DREAM Act, promowanej przez administrację prezydenta Obamy ustawie, której wynikiem jest m.in. niedawna decyzja o zalegalizowaniu pobytu w USA wielu dzieci nielegalnych. Wybór Ryana oznacza m.in. pominięcie senatora z Florydy Marco Rubio, znanego ze znacznie łagodniejszych poglądów względem nielegalnych imigrantów.

Rubio usiłował na początku bieżącego roku skonstruować republikańską wersję ustawy Dream Act, chcąc tym samym zaoferować coś hiszpańskiej mniejszości. O decyzji Romneya wypowiada się jednak ciepło i dyplomatycznie:

- W ciągu swojego życia Mitt Romney podjął wiele świetnych decyzji a wybór Paula Ryana jako kandydata na wiceprezydenta oceniam jako bardzo ożywczy.

- Paul Ryan to odważny reformator, który rozumie wyzwania, jakie stoją przed amerykańskim narodem. Okazał sie wystarczająco odważny, by samodzielnie stanąc w opozycji do prezydenta Obamy i innych waszyngtońskich polityków.

W wyborach w 2008 roku Obama zebrał 67% proc. głosów hiszpańskiej mniejszości. Aktualne sondaże ponownie dają Obamie 65-70 proc. poparcie Hiszpanów. Najwyraźniej Romney doszedł do wniosku, że tego nie będzie w stanie zmienić i pokieruje swoją kampanię na inne tory.

comments powered by Disqus