USA - informacje

Nielegalni imigranci z Illinois z prawem jazdy?

Nielegalni imigranci z Illinois z prawem jazdy?

17.11.12 11:50 | Wizy do USA
Aresztowani za prowadzenie samochodu bez prawa jazdy i ubezpieczenia nielegalni imigranci stanowią poważny odsetek więźniów w stanie Illinois, co wiąże się z dużymi wydatkami lokalnych władz. Czy pójdą one w ślady stanów New Mexico, Waszyngton i Utah, wydając nielegalnym tymczasowe prawa jazdy?

Dwudziestu ośmiu miejskich radnych podpisało się pod rezolucją skierowaną do parlamentu stanowego Illinois, nakłaniającą go do przegłosowania ustawy zezwalającej nielegalnym imigrantom na posiadanie prawa jazdy.

Według szeryfa Lake County Marka Currana ok. jedna trzecia wieźniów lokalnego więzienia to nielegalni imigranci złapani na prowadzeniu samochodu bez prawa jazdy. Curran jest przekonany, że przetrzymywanie ich wszystkich w więzieniu to strata czasu i pieniędzy. Wydanie im praw jazdy odciąży więzienia i poprawi bezpieczeństwo na drogach, jako że rzesza decydujących się na prowadzenie samochodów nielegalnych imigrantów nie zna nawet podstaw amerykańskiego kodeksu drogowego. Przeciwnicy pomysłu uważają, że wydanie nielegalnym prawa jazdy będzie równoznaczne z wydaniem im przyzwolenia na łamanie imigracyjnego prawa i przebywanie w USA bez pozwolenia.

Ogromna liczba nielegalnych imigrantów decyduje się na jazdę samochodem mimo braku prawa jazdy, gdyż w przeciwnym razie nie byliby w stanie żyć i pracować w USA. Problemem są np. dojazdy do pracy. Równocześnie praca ta jest nielegalna, więc przyznanie takim imigranton prawa jazdy może być widziane jako oficjalne przyzwolenie na nielegalną pracę ze strony stanowych władz. 

Lawrence Benito z Koalicji ds. Imigrantów i Uchodźców stanu Illinois popiera przygotowywany już projekt, który cieszy się poparciem obu izb. Benito cieszy się, że od czasów wyborów zmienia się podejście Partii Republikańskiej, która gotowa jest poprzeć projekt mimo tego, że przyznaje on więcej praw nielegalnym imigrantom, z uwagi na jego pozytywny wpływ na stan i społeczeństwo w ogóle.

comments powered by Disqus