USA - informacje

Nielegalna imigrantka przeszła do historii

18.09.12 12:17 | Wizy do USA | Karolina Północna
Gdy teksańska policja zatrzymała ją 3 lata temu za nie zatrzymanie się przed znakiem "STOP", córka nielegalnych imigrantów Benita Veliz zaczęła ciężką walkę o pozostanie w Stanach Zjednoczonych. Walkę, która zaprowadziła ją aż do roli jednego z głównych mówców na niedawnej konwencji Demokratów w Charlotte. Teraz Veliz należy do kluczowych adwokatów reformy imigracyjnej i wprowadzonej niedawno przez administrację Obamy "odroczonej decyzji".

26-letnia dziś imigrantka z Meksyku Benita Veliz (na zdjęciu) była najlepszą uczennicą swojej klasy w college'u, który ukończyła z podwójną specjalizacją. Mimo tego była bliska deportacji, jako nielegalna imigrantka, którą do USA przywieźli z Meksyku w 1994 rodzice, gdy miała 8 lat. Dopiero w ubiegłym roku udało jej się zażegnać niebezpieczeństwa deportacji.

Niedawno Veliz, ku wściekłości ruchu Tea Party, ale uciesze mniejszości hiszpańskiego pochodzenia i imigracyjnych aktywistów, wygłosiła przemówienie podczas narodowej konwencji Partii Demokratycznej w Charlotte w Północnej Karolinie. Veliz wystąpiła jako obrońca programu "odroczonej decyzji", zachęcając do jeszcze głębszych, federalnych reform systemu imigracyjnego.

- W wieku 16 lat byłam najlepszą uczennicą w swojej klasie, a w wieku 20 lat uzyskałam podwóją specjalizję. Wiem, że jestem w stanie przyczynić się do dobra tego kraju i jego gospodarki. Czuję się Amerykanką tak samo jak moi przyjaciele czy sąsiedzi. Ale musiałam przez niemal całe swoje życie bać się, iż w każdej chwili mogę zostać deportowana z powodu sposobu, w jaki tu przybyłam. Prezydent Obama walczy o reformę imigracyjną, by pomóc ludziom takim jak ja. Nie poddał się. Podjął walkę, bym ja i inni w mojej sytuacji mogli tu zostać, pracować i śnić nasz własny "American dream".

Veliz, choć pochwaliła program "odroczonej decyzji", przyznała, że jest to dopiero początek drogi. Drogi, która ma doprowadzić do uchwalenia ustawy DREAM Act, która stworzy dla nielegalnych imigrantów ścieżkę do uzyskania rezydentury i amerykańskiego obywatelstwa.

comments powered by Disqus