USA - informacje

Imigranci boją się o stabilność programu "odroczonej decyzji"

Imigranci boją się o stabilność programu "odroczonej decyzji"

27.08.12 08:56 | Wizy do USA
Prawnicy imigracyjni w całych Stanach Zjednoczonych pracują obecnie z młodymi nielegalnymi imigrantami nad przygotowywaniem i składaniem aplikacji o "odroczoną decyzję" (ang. Deferred Action). Wprowadzone 15 sierpnia br. przez administrację Baracka Obamy przepisy dadzą nielegalnym imigrantom co najmniej 2 lata względnego spokoju, ale nie ma gwarancji, że przetrwają one długo.

Przepisy określane mianem "odroczonej akcji" umożliwiają dzieciom nielegalnych imigrantów ubieganie się o ochronę na okres 2 lat. W tym czasie nie zostaną oni deportowani i mogą także starać się pracę. Więcej na temat "odroczonej akcji" tutaj.

Doradcy prawni ostrzegają blisko 2 miliony osób, że powyższe przepisy wcale niekoniecznie muszą przetrwać długo - w przypadku zmiany warty w Białym Domu jest nawet wielce prawdopodobne, że zostaną zniesione.

 - To co młodzi ludzie powinni wiedzieć, nim pozwolą imigracyjnym władzom dowiedzieć się o nich, to fakt, że "odroczona decyzja" nie jest amnestią. Ten program nic nie obiecuje  i nie prowadzi do jakiejkolwiek formy rezydentury czy nawet długoterminowego prawa pobytu - powiedziała prawnik Marisol Zequeira.

Wielu młodych imigrantów postanowiło poczekać ze złożeniem wniosku o udział w programie do listopada, do wyborów prezydenkich. Tylko zwycięstwo w nim dotychzasowego prezydenta Baracka Obamy daje imigrantom nadzieje, że program przez przynajmniej kilka lat będzie stabilny. Republikański kandydat Mitt Romney należy do zdecydowanych przeciwników programu.

comments powered by Disqus