USA - informacje

Nie będzie oddzielnej ustawy dla wiz pracowniczych

08.03.13 13:14 | Wizy do USA
Demokratyczny senator z Nowego Jorku Chuck Schumer przyznał, że Senat niemal na pewno nie przyjmie ustawy zajmującej się wyłącznie reformą wiz pracowniczych. Według Schumera zmiany w kwestii wiz pracowniczych muszą być częścią szerszej ustawy, która przede wszystkim poświęcona będzie rozwiązaniu problemu nielegalnych imigrantów.

- Nadszedł właściwy czas na reformię systemu imigracyjnego, ale najbardziej palący problem to sytuacja tych najbiedniejszych i najliczniejszych - nielegalnych imigrantów, nie wysokiej klasy wykształconych specjalistów (wizy pracownicze, głównie H-1B) - powiedział Schumer.

Potencjalna ustawa, która za jednym zamachem zreformuje wszystkie obszary amerykańskiej polityki imigracyjnej nazywana jest kompleksową reformą imigracyjną. Kilka tygodni temu zapowiedział ją w Las Vegas prezydent Barack Obama (na zdjęciu). Ma ona z jednej strony zwiększych liczbę wiz pracowniczych, zarówno tych nieimigracyjnych, jak imigracyjnych (zielone karty), ułatwić procedury wizowe, a z drugiej ustanowic ścieżkę do obywatelstwa dla ok. 11 milionów nielegalnych imigrantów już w USA. Jako osobna ustawa mogą zostać z kolei przyjęte zmiany w Programie Ruchu Bezwizowego (Visa Waiver Program), które, niewykluczone, umożliwią udział w tym programie Polsce.
 
Schumer od dłuższego czasu pracuje nad projektem kompleksowej ustawy imigracyjnej, którą chciałby przedstawić już w kwietniu. Jeśli zostałby zaakceptowany przez odpowiednią senacka komisję, mógłby już końcem czerwca/początkiem lipca trafić do Senatu pod głosowanie. 
 
Zwracając się do licznych lobbujących za wizami pracowniczymi firm i organizacji biznesowych, Schumer powiedział:
 
- Najlepszą rzeczą, jaką możecie teraz zrobić jest zaprzestanie lobbowania za wizami dla specjalistów technicznych z zagranicy i skoncentrowanie się na jak najszybszym załatwieniu problemu nielegalnej imigracji. Reforma musi zostać przeprowadzona od dołu.
comments powered by Disqus