USA - informacje

Wystawy z okazji 50. rocznicy zamachu na Kennedy'ego

Odwiedzający zlokalizowane w stołecznym Waszyngtonie Newseum będą mieli okazję zobaczyć niezwykłą wystawę poświęconą słynnemu zamachowi na 35. prezydenta Stanów Zjednoczonych Johna F. Kennedy'ego. To rzadka okazja zobaczenia przedmiotów, które odegrały rolę podczas i w ciągu kilku godzin po śmierci amerykańskiej głowy państwa.

Newseum - muzeum poświęcone promocji wolnej prasy i edukowaniu o jej znaczeniu dla demokratycznego społeczeństwa - przez rok utrzymywać będzie dwie wystawy, których motywem przewodnim będzie John F. Kennedy. W tym roku od przedwczesnej śmierci amerykańskiego prezydenta minie 50 lat.

Pierwsza wystawa, zatytułowana "Three Shots Were Fired" (ang. Strzelano trzy razy), śledzi wydarzenia, które miały miejsce zaraz po zamachu 22 listopada 1963 roku. Po raz pierwszy pokazane zostanie m.in. ubranie zamachowca Lee Harvey'a Oswalda, porzucona przez niego przed kurtka, jego portfel wraz z zawartością oraz kartka z adresem byłej sowieckiej ambasady. Wszystkie te przedmioty wypożyczone zostały na potrzeby wystawy z Archiwów Narodowych USA. Dopełnieniem "Three Shots Were Fired" jest rozbudowana prezentacja medialnej odpowiedzi na zamach, w tym gazet, które ukazały się zaraz po zamachu. Druga wystawa, "Creating Camelot, to przede wszystkim mnóstwo zdjęć wykonanych przez osobistego fotografa Kennedy'ego.
 
- Dla mnie przedmioty zawsze są przede wszystkim namacalnymi obiektami, które pozwalają ludziom głębiej przeniknąć w wydarzenie. Naszym zadaniem jest przedstawie tragedii zamachu z jednej strony z punktu widzenia dziennikarzy, a z drugiej z punktu widzenia całego społeczeństwa - mówi Carrie Christoffersen z Newseum.
 
Newseum to jedyne w swoim rodzaju muzeum poświęcone dziennikarstwu. Na siedmiu piętrach jego budynku znajduje się w sumie 15 scen i 14 galerii. Jedna z tych ostatnich, poświęcona Murowi Berlińskiemu, zawiera największą kolekcję fragmentów muru zlokalizowaną poza terytorium Niemiec. W ciagu ostatnich kilku lat Newseum przyciągnęło 2,5 miliona osób, zbierając znakomite recenzje.
 
comments powered by Disqus