USA - informacje

Naukowcy zbadają grizzly z Montany

18.04.13 19:58 | Turystyka w USA | Montana
Biolodzy rozpoczną w tym miesiącu planowaną od ubiegłego roku operację wyłapywania niedźwiedzi grizzly w północno-zachodniej części stanu Montana. Cel - dokładne zbadanie tego zagrożonego gatunku.

Naukowcy pozyskają grizzly do badań w kilku obszarach Montany - dolinie Blackfoot, Rocky Mountain Front, dolinach rzek Swan i Clearwater, Parku Narodowym Glacier oraz w okolicach rzeki Flathead.

Złapanym niedźwiedziom będą podane środki uspokajające, następnie zwierzęta zostaną poddane badaniom, a po ich zakończeniu wypuszczone na wolność. Akcje tego rodzaju potrwają aż do października.
 
Choć grizzly na trwałe zapisały się w amerykańskiej historii i należą do najczęściej kojarzonych ze Stanami Zjednoczonymi zwierząt, ich istnienie w USA jest zagrożone. Jeszcze w XIX wieku stany zamieszkiwało kilkadziesiąt tysięcy niedźwiedzi tego podgatunku - dziś cała amerykańska populacja, nie licząc Alaski, to tylko ok. 1500 sztuk. W 1975 grizzly wpisany został na listę gatunków zagrożonych wymarciem. W ciagu ostatnich kilkunastu lat podjęto kilka inicjatyw w celu zwiększenia liczebności tych niedźwiedzi, osiągając pewne sukcesy. Organizacje nieustające w wysiłkach, by odbudować ich populację znane są pod zbiorczą nazwą Interagency Grizzly Bear Committee.
 
comments powered by Disqus