USA - informacje

Napolitano pozostanie na czele DHS

16.01.13 22:14 | Wizy do USA
Sekretarz Departamentu Bezpieczeństwa Krajowego (DHS) Janet Napolitano pozostanie na swoim stanowisku także podczas drugiej kadencji prezydenta Baracka Obamy - potwierdzili w tym tygodniu przedstawiciele Białego Domu i samego departamentu.

Jako sekretarz bezpieczeństwa krajowego, Janet Napolitano sprawuje pieczę nad najważniejszymi elementami imigracyjnego systemu - Urzędem Imigracyjnym (USCIS), U.S. Customs and Border Protection (CBP) i Immigration and Customs Enforcement (ICE). Na te trzy agencje rząd wydał wroku 2012 18 miliardów dolarów. Według danch Migration Policy Insitute to więcej niż na wszystkie inne agencje zajmujące się wykonywaniem prawa pod kontrolą rządu federalnego.

Mimo że jako szef DHS Napolitano zajmuje się m.in. deportowaniem nielegalnych imigrantów, wielu programowo przeciwnych nielegalnej imigracji Republikanów z Kongresu nie jest zadowodolnych z jej dotychczasowych osiągnięć na tym polu. Napolitano jest także współautorką programu "odroczonej deportacji" (ang. deferred action), którzy wszedł w życie w sierpniu ubiegłego roku. Pozwala on młodym nielegalnym imigrantom nie mających innych konfliktów z prawem ubiegać się o 2-letnie zawieszenie deportacji, w trakcie których mogą legalnie pracować w USA. Z "odroczonej deportacji" skorzystało już ok. 100 tys. ludzi.

comments powered by Disqus