USA - informacje

Największa susza od dziesiątków lat uderza w portfele Amerykanów

18.07.12 07:53 | USA na co dzień
Z największą suszą od lat 50-tych przyszło zmierzyć się Stanom Zjednoczonym. Według Narodowego Centrum Danych dot. Klimatu (NCDC) 55% terytorium kraju znajdowało się w czerwcu w stanie co najmniej umiarkowanej krótkookresowej suszy.

Tegoroczny czerwiec w USA sklasyfikowany został na trzecim miejscu najbardziej suchych miesięcy w kraju od co najmniej 118 lat.

W sytuacji, gdy ponad połowa kraju zmaga się z suszą, farmerzy z niektórych stanów obawiają się, iż przyjdzie im niedługo zmierzyć się z jej finansowymi skutkami w postaci niskich zbiorów, co odbije się także na cenach produktów w sklepach.

W 18 stanach produkujących najwięcej kukrydzy ledwie 31% upraw ocenionych zostało jako dobre bądź znakomite - to o 9% mniej niż jeszcze tydzień temu, a o 35% mniej niż w tym samym czasie w ubiegłym roku.

Farmer z Mount Pleasant w Iowa Derek Mullin przyznał, że o ile w ubiegłym roku był w stanie osiągnąć zbiory rzędu 200 buszli na akr, w tym roku spodziewa się co najmniej 25% mniej.

Farmerzy obawiają się ponadto, czy pomoc uzyskana z Departamentu Rolnictwa USA (USDA) pokryje ich straty. O ile USDA dysponuje różnego rodzaju narzędziami pomocy, w tym kredytami, istnieją obawy, iż obecnie nie posiada wystarczająco dużo środków, by pokryć straty rolników.

comments powered by Disqus