USA - informacje

Muzułmanka wytoczyła pozew za zakaz noszenia chusty

14.08.12 08:33 | USA na co dzień
Muzułmańska pracownica Disneya nie otrzymała od pracodawcy pozwolenia na noszenie w pracy religijnej chusty. Jej pozew przeciw Disney'owi to jeden z wielu złożonych przez muzułmańskie pracownice giganta.

28-letnia Imane Boudal jest amerykańską obywatelką urodzoną w Maroko. Pracę w kawiarnii w należącym do Disneya Grand Californian Hotel & Spa podjęła w 2008. Dwa lata później Boudal zapytała o możliwość noszenia hijabu - chusty na głowę noszonej przez muzułmańskie kobiety. Nie otrzymała pozwolenia i odmówiła także przeniesienia na mniej eksponowane stanowiska pracy, pozbawione poważnego kontaktu z klientami, w wyniku czego została zawieszona. Jeszcze w 2010 roku złożyła skargę na pracodawcę w Komisji Równych Szans Pracowników (ang. Equal Employment Opportunity Comission), która ciągle jest w toku.

Oskarżenia Boudal idą dalej. Jej zdaniem od samego początku pracy towarzyszyły jej uszczypliwości ze strony innych pracowników i przełożonych, którzy wyzywali ją m.in. od "terrorystek". Incydenty zgłaszała menedżerowi, który jednak nigdy nie podjął w tej sprawie poważnych kroków.

Disney odpowiedział na zarzuty Boudal oświadczeniem, według którego: "Walt Disney znany jest z ugodowego podejścia do kwestii wiary swoich pracowników. Zaoferowaliśmy pani Boudal szereg rozwiązań jej problemu, w tym inne stanowiska pracy, gdzie mogłaby bez przeszkód nosić hijab. Niestety, odmówiła ona skorzystania z każdego z nich, a następnie odmówiła przychodzenia do pracy".

Sprawa Boudal nie jest pierwszym przypadkiem sporu muzułmańskich pracownic z rozrywkowym gigantem o noszenie religijnych chust. Stosowany przez Disney dresscode zabraniania swoim pracownikom zatrudnionym na eksponowanych stanowiskach i spotykających klientów noszenia religijnych dodatków. Gdy pracownik nie zgadza się na rozwiązanie kompromisowe, jak zmiana stanowiska, sprawa często kończy się w sądzie. Często zgłasznym przez muzułmańskich pracowników Disneya problemem jest także złe traktowanie przez innych pracowników.

comments powered by Disqus