USA - informacje

Most Golden Gate z elektronicznymi czujnikami

27.03.13 17:29 | Turystyka w USA | Kalifornia
Słynny most wiszący Golden Gate łączący San Francisco z hrabstwem Marin przeszedł pierwszą poważną zmianę od czasu otwarcia w 1937 roku - nowy automatyczny system pobierania opłat za wjazd zastąpił zajmujących się tym do tej pory strażników.

Personel zajmujący sie pobieraniem myta na moście Golden Bridge został zastąpiony przez tańsze i szybsze czujniki elektryczne. System zapisuje zdjęcia tablic rejestracyjnych samochodów, a następnie wysyła faktury do tych kierowców, którzy nie zapłacili za przejazd z góry.

Prócz pobudek oszczędnościowych, jednych z powodów wprowadzenia nowego systemu jest przyspieszenie ruchu i zwiększenie liczby samochodów, które każdego dnia przemierzają Golden Bidge. Szacuje się, że w ciagu kilku ostatnich lat było to ok. 3,5 miliona miesięcznie.

W wyniku wprowadzenia systemu pracę straciło ok. 20 pracowników pobierających opłaty. Niektórzy wkróce przejdą na emeryturę. Część z nich wyraziła głęboki smutek z powodu rozstania z mostem. Ich zdaniem, pracownicy pobierający opłaty pełnili także wiele innych funkcji - radzili kierowcom i witali ich - bez nich most nie będzie już taki sam.

- Jesteśmy częścią tego mostu. Wiemy, że wielu kierowców wciąż wolałoby płacić gotówką. Nie chcą być przymusowo fotografowani - powiedziała Jacquie Dean, która na moście przepracowała 18 lat, a wczoraj w roli pracownika pojawiła się na nim po raz ostatni.
 
Golden Gate otwarty został 27 marca 1937 roku. Jest nie tylko ważnym węzłem komunikacyjnych, ale jedną z najpopularniejszych atrakcji San Francisco. Co roku przyciąga wielu turystów. 
 
comments powered by Disqus