USA - informacje

Missisipi naprawia niedopatrzenie sprzed lat

21.02.13 10:55 | USA na co dzień | Missisipi
Wielu mogłoby się zdawać, że niewolnictwo to w Stanach Zjednoczonych temat całkowicie i bezwzględnie zamknięty. Z praktycznego punktu widzenia na pewno tak. Oficjalnie stan Missisipi dopiero w tym miesiącu podjął jednak ostateczne kroki ratyfikujące 13. poprawkę do konstytucji. Trochę późno, biorąc pod uwagę, że przyjęta ona została w roku...1865.

Missisipi, podobnie jak kilka innych stanów, w tym New Jersey i Kentucky, nie poparło poprawki znoszącej niewolnictwo od razu, zniechęcone, że proces ten miał się odbyć bez jakiegokolwiek odszkodowania. Ostatecznie Missisipi ratyfikowało jednak poprawkę w roku 1995. Pominięto jednak jeden poważny krok - zapomniano poinformować o tym fakcie głównego archiwisty kraju. Ratyfikacja przez Missisipi 13. poprawki nie widniała więc aż do teraz w oficjalnych rejestrach.

Niedociągnięcie zauważył indyjski profesor University of Mississippi Medical Center Dr Ranjan Batra, który postanowił bliżej przyjrzeć się kwestii po obejrzeniu najnowszego filmu Stevena Spielberga "Lincoln", przedstawiającego m.in. starania prezydenta Abrahama Lincolna o zniesienie w USA niewolnictwa. Odkrycia dokonał na stronie usconstitution.net
 
Niedługo później o całej sprawie poinformowany został sekretarz stanu Missisipi Delbert Hosemann, który przekazał archiwiście odpowiednie dokumenty pozwalające już całkowicie oficjalnie ratyfikować 13. poprawkę do Konstytucji USA.
comments powered by Disqus