USA - informacje

Międzynarodowy kryzys odbije się na sondażach?

Międzynarodowy kryzys odbije się na sondażach?

14.09.12 10:55 | USA na co dzień
Prezydent Barack Obama nie ma za sobą udanego tygodnia. W zamachach w Libii zamordowany został tamtejszy amerykański ambasador Chris Stevens, a także trzech innych pracowników ambasady. Do poważnych zamieszek doszło też w Egipcie i Jemenie. To rezultat wściekłości wywołanej w świecie arabskim przez film "Innocence of Muslims" (ang. Niewinność muzułmanów), ośmieszający proroka Mahometa.

Chris Stevens zamordowany został wraz z trzema innymi pracownikami placówki dyplomatycznej w Libii w ostatni wtorek, w 11. rocznicę zamachów na World Trade Center i Pentagon. Za głównego winowajcę ostatnich aktów przemocy na Bliskim Wschodzie uznwany jest reżyser "Innocence of Muslims" Sam Bacile.

- Nasz kraj jest światu potrzebny. Szereg państw widzi w nas przywódcę, dlatego nadal musimy angażować się w sprawy ważne dla tego świata - powiedział Obama w czwartkowym wywiadzie dla stacji Telemundo, odpierając zarzuty o zaniedbanie i błędne decyzje dotyczące polityki względem państw Bliskiego Wschodu. Zdaniem wielu ekspertów, udowodnienie, że do takich zaniedbań rzeczywiście nie doszło będzie mieć dla niego kluczowe znacznie w kontekście listopadowych wyborów prezydenckich. Do tej pory doświadczenie w stosunkach międzynarodowych było jego przewagą nad republikańskim rywalem Mittem Romneyem.

Wielu obawia się, że zamieszki z Egiptu, Jemenu i Libii mogą rozprzestrzenić się na inne kraje muzułmańskie. Kraje takie jak Syria czy Egipt, które niedawne przeżyły ustrojową zmianę po usunięciu wieloletnich autorytarnych przywódców, wciąż nie mogą osiągnąć stabilności i poważnym wyzwaniem dla władzy staje się nawet utrzymanie porządku.

W wywiadzie z Telemundo Obama oznajmił także, iż nie uważa Egiptu ani za sprzymierzeńca, ani za wroga. Po Izrealu Egipt jest krajem otrzymującym największą pomoc od amerykańskiego rządu, o szacowanej wartości 2 miliardów dolarów rocznie.

comments powered by Disqus