USA - informacje

Muzeum z Chicago pozyskało fragmenty słynnego meteorytu

10.04.13 19:44 | Turystyka w USA | Illinois
Muzeum Historii Naturalnej w Chicago otrzymało kilkadziesiąt kawałków meteorytu czelabińskiego, który w lutym bieżącego roku eksplodował nad Uralem, w okolicach rosyjskiego Czelabińska.

Od wtorku słynne Muzeum Historii Naturalnej w Chicago jest w posiadaniu prawie kilograma kawałków meteorytu, który 2 miesiące temu zderzył się z ziemią w okolicach Uralu, w Rosji. Obrażenia odniosło wówczas ponad 1000 osób, a straty materialne oszacowane zostały na kilkadziesiąt milionów dolarów.

Zdobycie kawałków największego meteorytu jaki spadł na ziemię od czasu Katastrofy tunguskiej z 1908 roku stało się możliwe dzięki kolekcjonerowi współpracującemu z rosyjskimi łowcami meteorytów. Owy kolekcjoner swoją zdobycz zdecydował się ofiarować muzeum.

Odpowiedzialny za meteoryty kurator chicagowskiej placówki Philipp Heck poinformował, że w najbliższym czasie kawałki nowo pozyskanego meteorytu dostępne będą przede wszystkim dla naukowców, którzy "zobaczą, co mogą one powiedzieć nam o historii układu słonecznego". W przyszłości część z nich może jednak pojawić się na regularnej wystawie, dostępnej wszystkim odwiedzającym muzeum.
 
Pozyskanie przez muzeum meteorytu zbiegło się z otwarciem działającego w jego ramach Robert A. Pritzker Center for Meteoritics and Polar Studies. Jednostka ta zajmie się kompleksowym badaniem znajdujących się w posiadaniu muzeum meteorytów i innych ciał niebieskich. Muzeum Historii Naturalnej w Chicago zaczęło zajmować się zbieraniem takich obiektów już w XIX wieku.
 
comments powered by Disqus