USA - informacje

McCartney pomógł odzyskać Motown słynne pianino

02.04.13 20:14 | Turystyka w USA | Michigan
Jak poinformowali przedstawiciele legendarnej wytwórni muzycznej Motown, słynne pianino 1877 Steinway, użytkowane swego czasu przez największe gwiazdy Motown, wróciło do Detroit - siedziby wytwórni. Od tej pory będzie można je oglądać w firmowym muzeum. Wszystko dzięki byłej gwieździe The Beatles Paulowi McCartney'owi.

Swoje największe sukcesy wytwórnia Motown zanotowała w latach 60-tych, dzięki m.in. takim wykonawcom jak Smokey Robinson, Marvin Gaye czy Stevie Wonder. McCartney  - wtedy członek słynnej grupy The Beatles, uwielbiał charakterystyczne brzmienie Motown i sam nagrał kilkanaście standardów wytwórni. Gdy dwa lata temu podczas koncertu w Detroit - domu Motown, dowiedział się, że słynne pianino największych gwiazd wytwórni nie nadaje się już do grania, zaoferował pomoc w jego naprawie. Ostatni rok 1877 Steinway spędził więc poza Detroit. W sierpniu zakończyła się jego naprawa, a już miesiąc później McCartney zagrał na nim na koncercie charytatywnym w Nowym Jorku. Wczoraj wróciło do Detroit, a dokładnie do Motown Historical Museum - muzeum wytwórni, przed laty jednego z klasycznych studiów nagraniowych Motown.

- Jesteśmy bardzo szczęśliwi, że nasze dziecko wróciło do domu - powiedziała prezes muzeum Robin Terry. Według niej pianino nie tylko przyciągnie do muzeum dodatkowych odwiedzających, ale pomoże także w edukacji lokalnych uczniów jako dowód niezwykłej muzycznej historii ich rodzinnego miasta. Dzięki niemu opowieść o Motown przekazywana będzie z pokolenia na pokolenie.
 
Założona w 1959 przez Barry'ego Gordy'ego Motown Records to jedna z nasłynniejszych wytwórni w historii amerykańskiego przemysłu muzycznego. W latach 60-tych liczni afroamerykańscy muzycy odnosili w jej barwach gigantyczne komercyjne sukcesy. To właśnie w Motown swoją karierę rozpoczął Michael Jackson, nagrywając wraz z braćmi dziesiątki hitów pod szyldem rodzinnego zespołu The Jackson 5. Motown Historical Museum w Detroit należy do najpopularniejszych placówek tego typu w Michigan i co roku notuje kilkadziesiąt tysięcy odwiedzin.
 
comments powered by Disqus