USA - informacje

Liczba nielegalnych imigrantów będzie wzrastać

23.09.13 20:38 | USA na co dzień
Spadek liczby nielegalnych imigrantów w USA w związku z kilkuletnim kryzysem gospodarczym jest już historią. W ostatnim czasie wzrasta ona, a eksperci przewidują, że w kolejnych latach będzie się wzrastać tylko coraz szybciej.
Według bezpartyjnego think tanku Pew Hispanic Center (PHC) liczba nielegalnych imigrantów w USA wzrosła w roku 2012 w stosunku do roku poprzedniego o prawie 2 proc. - do 11,7 mln. Rekordowy pod tym względem był rok 2007, gdy doliczono się 12,2 mln nieudokumentowanych. W 2009, po wybuchu kryzysu gospodarczego, spadła ona do 11,3 mln.
 
Szacunki przedstawione przez PHC oparte są na danych pochodzących ze spisów powszechnych. PHC podkreśla, że nie są one na tyle dokładne, by bez żadnych wątpliwości stwierdzić, że w ciagu ostatnich dwóch lat doszło do wzrostu liczby nielegalnych imigrantów w skali całego kraju.
 
PHC opublikował też dane dotyczące niektórych stanów - Kalifornii, Florydy, Illinois, New Jersey, Nowego Jorku i Teksasu. Tylko ten ostatni zanotował wzrost liczby nieudokumentowanych w naznaczonych kryzysem latach 2007-2011. 
 
W amerykańskim Konresie toczą się losy ustawy reformującej system imigracyjny. Po pomyślnej dla jej zwolenników decyzji Senatu, trafiła ona do Izby Reprezentantów, gdzie większość posiadają nieprzychylni jej Republikanie. O jej założeniach więcej przeczytasz tutaj.
comments powered by Disqus