USA - informacje

Kwestia imigracji ważna także dla amerykańskich Azjatów

02.11.12 18:20 | Wizy do USA
W ostatnich latach populacja zamieszkujących USA Azjatów stała się najszybciej rozwijającą się grupą etniczną w Stanach - informuje raport Pew Research Center.

Jak wielu innych Amerykanów, zamieszkujący Stany Azjaci głęboko zainteresowani są takimi kwestiami jak gospodarka, bezrobocie czy edukacja. Jednak mimo rosnącej siły amerykańskich Azjatów, media niemal całą swoją uwagę dotyczącą mniejszości etnicznych poświęcają Latynosom.

W 2010 roku 36% wszystkich nowych imigrantów przybyło z Azji, wobec 31% Latynosów. Azjaci stanowią obecnie ok. 6% amerykańskiego społeczeństwa. Amerykański Azjaci starają się, by ich głos na krajowej scenie politycznej także został zauważony.

Melany Dela Cruz z University of California-Los Angeles Asian Pacific American Community Development Data Center uważa, że z czasem coraz więcej Azjatów zainteresuje się polityką, powstaną też duże, zorganizowane grupy:

- Jako że pochodzimy z zupełnie różnych kultur, zajmie nam to trochę czasu, zanim w pełni się zadomowimy, utworzymy społeczności, zorganizujemy się - mówi Dela Druz, z pochodzenia Filipinka.

Azjaci także zainteresowani są wyborami prezydenckimi w USA, które już 6 listopada. Wielu blisko zainteresowanych azjatycką mniejszością zauważa wśród nich spory sprzeciw wobec generalnie wrogiego podejścia Republikanów do imigrantów. Nawet ci bardziej identyfikujący się z Partią Republikańską Azjaci uważają poglądy republikańskie w tej kwestii za przesadzone i skłaniają się raczej za poważną ustawą, która dałaby jak największej ilości obecnie przebywających na terenie Stanów imigrantów możliwość pozostanie na stałe. Z sympatią przyjęto m.in. wprowadzony w sierpniu br. przez administrację Obamy program "odroczonej deportacji". Oczekują oni w przypadku ponownej wygranej Obamy bardziej odważnej, kompleksowej reformy systemu imigracyjnego.

comments powered by Disqus