USA - informacje

Koniec z wycieczkami po Białym Domu

09.03.13 21:22 | Turystyka w USA
Od 1 marca zaczęły wchodzić w życie szacowane na 85 miliardów dolarów cięcia budżetowe. To właśnie z ich powodu nie będą już dostępne wycieczki po siedzibie prezydenta USA - Białym Domu. Decyzja oburzyła wielu obserwatorów i jest ostro krytykowana przez Republikanów.

Wraz z początkiem marca w życie wszedł tzw. klif fiskalny bądź "sekwester", na który składa się szereg cięć budżetowych i wygaśnięcie ulg podatkowych z czasów kryzysu finansowego. Pierwotnie ruch ten pomyślany był w celu zmniejszenia deficytu budżetowego, krytycy uważają jednak, że może on poważnie spowolnić wzrost gospodarczy wychodzących z kryzysu USA.

Cięcia nie omijają nawet Białego Domu, który nie będzie oferował już niezwykle popularnych wycieczek, podczas których można było nawet spotkać prezydenta Barack Obamę.
 
- Przedstawiono nam dwie możliwości - albo przymusowe bezpłatne urlopy dla części pracowników, albo czasowe zawieszenie wycieczek - poinformował rzecznik prezydenta Obamy, Jay Carney.
 
Z taką argumentacją nie zgdzają sie liczni przeciwnicy decyzji, którzy zauważają, iż do tej pory administracja prezydenta Obamy kreowała za jego kadencji wizerunek Białego Domu jako domu otwartego dla zwykłych Amerykanów. Do tego zwracają uwagę na fakt, iż znacznie więcej niż utrzymywanie wycieczek po Białym Domu kosztują podatników weekendowe wypady Obamy na Florydę, gdzie grywa w golfa.
 
- To nieuczciwe i infantylne - napisał na Twitterze niedawny republikański kandydat w prawyborach prezydenkich Newt Gingrich.
 
Dla turystów wciąż otwarty jest Kapitol Stanów Zjednoczonych - siedziba amerykańskiego parlamentu.
comments powered by Disqus