USA - informacje

Koniec strajku nauczycieli

Koniec strajku nauczycieli

19.09.12 10:23 | Nauka w USA | Illinois
Ponad 27 tys. nauczycieli z Chicago, po siedmiu dniach głośnego strajku, wraca do pracy. To rezultat porozumienia między reprezentującym nauczycieli Chicago Teachers Union (CTU) a Chicagowskimi Szkołami Publicznymi (CPS). Ponad 350 tys. uczniów szkół publicznych w Chicago może wrócić do szkolnych ławek.

Strajk rozpoczął się 10 września. Nauczyciele ubrani w czerwone koszulki z napisem "Chicago Teachers Union" protestowali u boku wielu rozumiejących ich racje rodziców. Domagali się od burmistrza Chicago Rahma Emanuela wprowadzenia obiecanych wcześniej podwyżek wynagrodzenia rzędu 4%, które miały być rekompensatą za wydłużenie czasu pracy. Domagali się także poprawy warunków nauki dla dzieci - mniejszych klas, dodatkowych klimatyzatorów itp...

Wraz z nowym rokiem do szkół w Chicago weszło wiele zmian autorstwa burmistrza Emanuela, m.in. większy nacisk na przedmioty ścisłe, wydłużenie nauki o średnio godzinę dziennie i 10 dodatkowych dni nauki w roku. Zmieniono także zasady oceny pracy nauczycieli. Zadecydowano o zatrudnieniu większej ilości pedagogów, ale na pojedynczego nauczyciela i tak przypada więcej pracy niż kiedyś.

Nauczyciele ostatecznie zgodzili się na podwyżkę rzędu 2%. Za zakończeniem strajku zagłosowała zdecydowana większość delegatów CTU.

- To nowy dzień i nowy kierunek - cieszył się burmistrz Emanuel. 

Od dziś nauka w chicagowskich szkołach publicznych zostanie wznowiona.

comments powered by Disqus