USA - informacje

Koniec darmowych lotów dla imigrantów

Koniec darmowych lotów dla imigrantów

03.02.13 21:14 | Wizy do USA
W ciągu ostatnich ośmiu lat amerykański rząd płacił za odsyłanie nielegalnych imigrantów z Meksyku samolotem z powrotem do ich ojczyzny. Program ten kosztował podatników ponad 100 milionów dolarów. Amerykańskie władze w końcu powiedziały "dość".

Program odsyłania samolotem próbujących nielegalnie przekroczyć amerykańską granicę został zainicjowany w roku 2004 ze względów humanitarnych. Wcześniej nielegalni imigranci byli po prostu zawracani, co zmuszało ich do długiej i wyczerpującej powrotnej drogi przez pustynię, która mogła zakończyć się dla nich nawet śmiercią.

Z punktu widzenia założonych celów program został przez amerykańskie władze uznany za sukces. Równocześnie jednak coraz mocniej zaczęły na nim ciążyć ponoszone koszty. W sumie amerykański podatnik na darmowe loty w jedną stronę dla nielegalnych imigrantów wydał ponad 100 milionów dolarów. W roku 2010 odesłanych zostało ok. 24 tys. Meksykanów, w roku ubiegłym ok. 9 tys. Średni koszt odesłania jednej osoby wyniósł ok. 562 dolary. Kolejnych fal nielegalnych imigrantów z Meksyku nie zatrzymała w poważnym stopniu niedawna recesja gospodarcza.

Agencji Straży Granicznej powrócili do praktyki zawracania imigrantów przez pustynię. Mimo negocjacji amerykańskiego rządu z władzami Meksyku, wydaje się, że darmowe loty nie wrócą w najbliższej przyszłości.

comments powered by Disqus