USA - informacje

Kongres naciskany w sprawie reformy imigracyjnej

17.12.12 20:23 | Wizy do USA
Amerykańskie firmy, obrońcy praw człowieka a także organizacje Latynosów coraz głośniej domagają się od Kongresu współpracy z prezydentem Barackiem Obamą w sprawie kompleksowej reformy systemu imigracyjnego. W przeciwnym razie "odpłacą" im się podczas wyborów do Kongresu w 2014.

Podczas listopadowych wyborów prezydenckich swój głos oddała rekordowa liczba 12,5 mln Latynosów i innych grup hiszpańskojęzycznych. W znacznym stopniu przyczynili się oni do wygranej Obamy (na zdjęciu). Ta liczba tylko urośnie do kolejnych wyborów.

Latynosi, a także amerykańskie firmy i organizacje praw człowieka zapowiadają energiczną kampanię, która ma wymusić na Kongresie współpracę z Barackiem Obamą w kwestii obiecanej przez niego reformy imigracyjnej. Obama zapowiada taką na początek przyszłego roku. By mógł ją jednak zatwierdzić, najpierw musi ona zostać przegłosowana w obu izbach Kongresu. Kluczem będzie więc przekonanie do współpracy niechętnych Republikanów.

Reforma imigracyjna, o której wprowadzenie starają się wszystkie grupy zawierać ma w sobie m.in. przyznanie obywatelstwa nielegalnym imigrantom w USA, ułatwienie starań o wizę dla pracowników z zagranicy, zwłaszcza wykształconych specjalistów technicznych oraz utworzenie dla nich większej ilości wiz. System imigracyny po reformie ma być lepiej podporządkowany wymaganion odradzającej się amerykańskiej gospodarki. Republikanie najbardziej niechętni są przyznaniu obywatelstwa nielegalnym imigrantom. Coraz więcej z nich jest już jednak w stanie negocjować.

- Oczekujemy, że prezydent Obama zdecydowanie ruszy z reformą imigracyjną na początku przyszłego roku. Chcemy, by liderzy Izby Reprezentantów i Senatu pomogli mu w uchwaleniu kompleksowej reformy imigracyjnej - napisali we wspólnym oświadczeniu członkowie koalicji ku imigracyjnej reformie.

comments powered by Disqus