USA - informacje

Kolor skóry a wybory prezydenckie

27.10.12 18:54 | USA na co dzień
Sondaż przeprowadzony przez Associated Press udowadnia, że 4-letnie rządy pierwszego czarnego prezydenta Stanów Zjednoczonych nie zmieniły podejścia Amerykanów do osób o czarnym kolorze skóry. Nieznacznie ponad połowa Amerykanów mniej lub bardziej świadomie kieruje się wobec nich stereotypami i uprzedzeniami.

Według sondażu 51% Amerykanów przejawia zachowania rasistowskie względem osób o czarnym kolorze skóry - to o 3% więcej niż w podobnym sondażu przeprowadzonym w roku 2008, gdy Barack Obama obejmował urząd prezydenta. Równocześnie, choć nieznacznie, spadła także liczba Amerykanów sympatyzujących z czarnoskórymi.

- Mimo, że bardzo chielibyśmy, aby wpływ rasy na wydarzenia w każdej dziedzinie życia malał, wygląda na to, że utrzymuje się on na poziomie zbliżonym do tego sprzed 4 lat - powiedział profesor Stanford University Jon Krosnick, który pomógł Associated Press w przygotowaniach do sondażu.

Amerykanie przejawią niechęć także wobec osób hiszpańskiego pochodzenia. W sondażu przeprowadzonym w ubiegłym roku także przez AP 52% białych pochodzenia innego niż hiszpańskie wyraziło niechęć wobec latynosów. Jako że było to pierwsze badanie tego typu, jego wyników nie można porównać z nastrojami z przeszłości.

Eksperci zajmujący się kwestiami rasowymi nie są zaskoczeni wynikami testów:

- Wielu z nas ma fałszywe przeświadczenie, że jednoczenie się ludzi, proces ujednolicania nieustannie posuwa się naprzód.   Historia pokazuje, że to wszystko nie działa na tej zasadzie. Zazwyczaj po okresie progresu następowała regresja - powiedział profesor Jelani Cobb z Insitute for African-American Studies w University of Connecticut.

Sondaż wykazał, że uprzedzenia wobec osób o czarnym kolorze skóry mogą kosztować Baracka Obamę ok. 5% poparcia w listopadowych wyborach. Równocześnie jednak Obama zyska 3% poparcia więcej dzięki osobom, które zagłosują na niego głównie z powodu jego rasy. W sumie więc szacuje się, że kolor skóry będzie "kosztował" Obamę 2% poparcia.

comments powered by Disqus