USA - informacje

Kolejny projekt zbliżający Polskę do Ruchu Bezwizowego

22.03.13 18:14 | Wizy do USA
Demokratyczny kongresmen z Illinois Mike Quigley i republikański z Nevady Joe Heck zgłosili nowy projekt ustawy, która rozszerzyłaby Program Ruchu Wizowego (Visa Waiver Program), umożliwiając włączenie do niego Polski.

- Reforma pozwoli wzmocnić więzi z ważnymi sojusznikami Stanów Zjednoczonych, takimi jak Polska, której obywatelom odmawia się podróżowania bez wiz. Przyczyni się także do zwiększenia liczby zagranicznych turystów  - powiedział Quigley, który już w lutym proponował podobną ustawę.

Zgodnie z danymi Amerykańskiego Towarzystwa Turystycznego, w roku 2010 z krajów objętych VWP przybyło do USA 17 mln turystów. Dla Stanów Zjednoczonych to nie tylko poważny zastrzyk finansowy, ale także w sumie 433 tys. miejsc pracy. Zdaniem autorów projektu, rozszerzenie VWP wygeneruje kolejne 42 tys. miejsca pracy i milardy dolarów przychodów.

VWP pozwala obywatelom krajów uczestniczących na podróż do USA w celach turystycznych i biznesowych na okres do 3 miesięcy, bez konieczności ubiegania się o wizę. Okresu pobytu, w przeciwieństwie do wiz, nie można przedłużyć. Możliwości jakie daje VWP są zbliżone do wiz tymczasowych B-1 (biznesowa) i B-2 (turystyczna), które pozwalają jednak na przebywanie w USA dłużej.

Polska pozostaje obecnie jednym z trzech, obok Rumunii i Bułgarii, krajów Unii Europejskiej, które nie uczestniczą w VWP. Obywatele tych trzech państw muszą starać się o wizę biznesową lub turystyczną, jeśli chcą odwiedzić USA w jednym z tych dwóch celów.

comments powered by Disqus