USA - informacje

Kogo opodatkuje Mitt Romney?

03.10.12 16:09 | USA na co dzień
Jak powszechnie uważa się, jednym z głównych pomysłów gospodarczych republikańskiego kandydata na prezydenta Mitta Romneya jest zmniejszenie podatków dla najbogatszych obywateli. Ostatnie wypowiedzi Romneya zdają się jednak zaprzeczać takiemu wizerunkowi.

Jednym z najnowszych pomysłów Romneya jest zmniejszenie o 17 tys. dolarów na rodzinę ulg od podatku dochodowego, tzw. itemizing dedutions . Przysługują one Amerykanom wobec pewnej grupy dóbr, takich jak usługi medyczne czy procent od kredytu hipotecznego. 

- Dzięki obowiązującym wciąż ulgom niektórzy podatnicy są w stanie zaoszczędzić nawet ponad 17 tys. dolarów rocznie - mówi Robert Williams z niezależnego Tax Policy Center.

Dla Romneya ograniczenie tzw. itemizing deductions byłoby sposobem na zdobycie środków potrzebnych do realizacji głównej części swojego gospodarczego planu - obniżenia podatków o 20 procent. Równocześnie jednak to najbogatsi Amerykanie są tymi, którzy w największym stopniu korzystają z ulg od podatku dochodowego, m.in. spłacając duże hipoteki. 

Całkowita lub częściowa rezygnacja z itemizing deductions pozwoliłaby także Romneyowi na rezygnację z pewnych obciążeń podatkowych kierowanych do klasy średniej.

comments powered by Disqus