USA - informacje

Kandydaci na prezydenta o imigracji

18.10.12 09:39 | Wizy do USA
Podczas wtorkowej drugiej debaty prezydenckiej pomiędzy faworytami listopadowych wyborów Mittem Romneyem i Barackiem Obamą, jeden z członków publiczności zadał pytanie: Panie Romney, co zamierza Pan zrobić z Imigrantami bez Zielonej Karty, którzy są produktywnymi członkami społeczeństwa. Rozgorzała dyskusja na temat polityki imigracyjnej.

Zarówno Barack Obama jak i Mitt Romney zgodzili się, że potrzebna jest reforma systemu imigracyjnego, by stał się on prostszy i bardziej płynny. Każdy z nich wskazał jednak inne elementy, które uważa w tej kwestii za najważniejsze.

Mitt Romney wyraził chęć powstrzymania nielegalnej imigracji, nałożenia na pracodawców obowiązku korzystania z systemu E-Verify, elektronicznego systemu pozwalającego sprawdzić pracodawcy, czy potencjalny pracownik ma pozwolenie na pracę w USA. Zatrudniających nielegalnych imigrantów świadomie czekałyby surowe kary a sami nielegalni imigranci nie powinni mieć dostępu nawet do prawa jazdy. Romney planuje także anulować wprowadzony przez administrację Obamy program "odroczonej deportacji".

Od swoich bardzo zdecydowanych poglądów wobec nieudokumentowanych imigrantów Romney robi jeden wyjątek. Opowiada się bowiem za przygotowaniem ścieżki do obywatelstwa dla tych nielegalnych imigrantów, którzy przybyli do USA z rodzicami jako dzieci. Tą ścieżką mogłaby być dla nich np. służba wojskowa.

Sporo o imigracji powiedział także Obama (na zdjęciu). Opowiada się on za zwiększeniem bezpieczeństwa amerykańskich granic. Chce, by priorytetem były deportacje kryminalistów. Mocno popiera tzw. DREAM Act - potencjalną ustawę, która stworzyłaby drogę do obywatelstwa dla 11 milionów nielegalnych imigrantów w Stanach Zjednoczonych. 

Nie zabrakło ostrej wymiany zdań. Romney wypomniał podczas dyskusji, że jego rywal podczas całej swojej kadencji nie zdołał dokonać jakiejkolwiek reformy systemu imigracyjnego. Obama natomiast przypomniał publiczności, że Romney popiera regulacje oparte na zasadzie self-deport, a więc koncentrujące się na utrudnianiu życia nieudokumentowanym imigrantom do tego stopnia, by sami opuścili kraj.

Dyskusję o imigracji Romney zakończył oświadczeniem, że przeprowadzi reformę systemu w pierwszym roku kadencji. Obama wezwał natomiast Republikanów do "spoważnienia" w tej kwestii, gdyż, by przeprowadzić konkretną reformę w skali krajowej potrzebne jest międzypartyjne porozumienie.

Więcej o drugiej debacie prezydenckiej

comments powered by Disqus