USA - informacje

Już wkrótce więcej wiz H-1B?

Już wkrótce więcej wiz H-1B?

13.02.13 10:48 | Wizy do USA
Po raz pierwszy od 6 lat Kongres Stanów Zjednoczonych poważnie rozważa powiększenie liczby wydawanych codziennie tymczasowych wiz pracowniczych H-1B.

Wiza nieimigracyjna H-1B wydawana jest co roku różnego rodzaju specjalistom z zagranicy. Jest ważna 3 lata, ale może być przedłużona o kolejne 3. Pozwala na pracę dla amerykańskiego pracodawcy w pełnym wymiarze czasowym i należy do najpopularniejszych kategorii wizowych.

Co roku wydawanych jest 65 tys. wiz H-1B. Przedstawiona w ubiegłym tygodniu w Senacie ustawa "The Immigration Innovation Act" może powiększyć limit do 115 tys., a nawet więcej w zależności od okoliczności - kolejne 20 tys. wiz dodane zostałyby, jeśli podstawowy limit zostałby wykorzystany w ciągu 45 dni po 1 kwietnia. Im mniejsze zainteresowanie wizami, tym mniej dodatkowych wiz byłoby udostępnionych.
 
Ta sama ustawa ma także znieść wszelkie limity przyznawania wiz H-1B zagranicznym absolewentom amerykańskich uczelni. Umożliwi także pracę w USA małżonkom posiadaczy wiz H-1B, którzy dotąd mogli jedynie towarzyszyć im w Stanach. W grę wchodzi także automatyczne wydawanie zielonych kart zagranicznym absolwentom amerykańskich uczelni reprezentującym zawody szczególnie pożądane (głównie techniczne).
 
Choć regulacje te zostały zaprezentowane w formie oddzielnej ustawy, najprawdopodobniej wejdą one w skład szerszego pakietu reformującego amerykański system imigracyjny.
comments powered by Disqus