USA - informacje

Już dziś ostatnia debata Obama-Romney

22.10.12 10:45 | USA na co dzień
Pierwsza debata faworytów listopadowych wyborów prezydenckich odbyła się 3 października i poświęcona była polityce wewnętrznej. Druga miała miejsce 16 października a szereg różnych pytań zadawała w niej publiczność. Tym razem, już dziś, finałowa debata Obama-Romney poświęcona będzie polityce zagranicznej.

O ile w poprzedniej debacie obaj kandydaci  spacerowali po scenie, tym razem zasiądą przy stole. Gospodarzem debaty będzie doświadczony Bob Schieffer z CBS, który wypowiedział się na temat swoich własnych oczekiwań co do niej:

- Ludzie oglądają debaty, by przekonać sięo charakterze kandydatów. Nie wydaje mi się, by zbytnio ważne było, jakie padną pytania. Istotne będzie, jak kandydaci będą na nie odpowiadać. Czy uda im się zachować spokój i kontrolę? Ja jestem tylko po to, by oglądajacy mogli lepiej zrozumieć, kim są ci ludzie, na których oddadzą swoje głosy.

Polityka zagraniczna, przynajmniej do tej pory, należała według ekspertów do mocnych stron Baracka Obamy (na zdjęciu z żoną Michelle), z kolei Romney krytykowany był za małe doświadczenie w tej kwestii. W tej debacie obaj będą mieli więc dużo do udowodnienia. Analitycy wymieniają kilka spraw, na które warto zwrócić szczególną uwagę.

Jednym z poruszanych tematów niemal na pewno będą stosunkowo niedawne wydarzenia z Libii - śmierć amerykańskiego ambasadora i sposób, w jaki z całą sytuacją poradził sobie Barack Obama. Romney zdążył już zostać ostro skrytykowany za próbę wykorzystania tragicznych wydarzeń w kampanii wyborczej. Podczas dzisiejszej debaty na pewno będzie chciał udowodnić, że wie o Libii bardzo dużo. Za Obamą przemawiają też niektóre z jego osiągnięć na polu polityki zagranicznej, z zabiciem Osamy bin Ladena na czele. Oczekuje się także, iz obaj kandydaci, mimo narzuconego tematu rozmowy, będą starać się jak najczęściej odnosić się do gospodarki, która zdecydowanie wyrosła na temat "numer 1" kampanii. Jako że debata jest ostatnia, można spodziewać się ataków i ostrych wymian zdań. Już poprzednia debata była pod tym względem bardzo intensywna.

comments powered by Disqus