USA - informacje

Już 82 tys. młodych imigrantów złożyło aplikacje

Już 82 tys. młodych imigrantów złożyło aplikacje

16.09.12 22:08 | Wizy do USA
Jak poinformował amerykański urząd imigracyjny United States Citizenship and Immigration Service (USCIS), do tej pory wpłynęło 82 tys. aplikacji o tzw. "odroczoną decyzję" od nielegalnych imigrantów, którzy chcą skorzystać ze zmian w prawie dokonanych przez administrację prezydenta Obamy, stanowiących alternatywę DREAM Act.

Szacuje się, iż ok. 1,7 mln nieudokumentowanych dzieci imigrantów ma szansę skorzystać z "odroczonej decyzji". Pierwsi, którzy uzyskali już pozytywną odpowiedź, zostali o tym poinformowani końcem ubiegłego tygodnia. Dzięki temu będą mogli przebywać w USA legalnie przez okres 2 lat, podejmując pracę i uczęszczając do szkół.

Aplikacje przyjmowane są od 15 sierpnia. Według USCIS sprawdzenie większości z nich zajmie od 4 do 6 miesięcy. By skorzystać ze zmian w prawie, nielegalny imigrant nie mógł ukończyć 31. roku życia przed 15 czerwca br., oraz musiał przybyć do USA przed ukończeniem 16. roku życia i mieszkać w USA od 15 czerwca 2007. Więcej o wymaganiach tutaj.

"Odroczona decyzja" nie prowadzi do obywatelstwa i musi być odnowiona po okresie 2 lat na tych samych zasadach.

Według ekspertów liczba aplikacji jest mniejsza niż przewidywano. Uważa się, iż wielu nielegalnych imigrantów wciąż obawia się przekazać władzy swoje dane osobiste w obawie przed odmową wydania pozwolenia na pobyt i deportacją. Niektórzy z nich czekają na wynik listopadowych wyborów. Ewentualna porażka Obamy okaże się wielkim ciosem dla inicjatywy. Była ona wprowadzona jedynie dekretem prezydenta, który może zostać cofnięty przez Romneya-przeciwnika "odroczonej decyzji", jeśli ten zwycięży w wyborach.

comments powered by Disqus