USA - informacje

Już 200 tys. aplikacji o "odroczoną deportację"

26.10.12 11:30 | Wizy do USA
Sekretarz Departamentu Bezpieczeństwa Krajowego (DHS) Janet Napolitano poinformowała w środę, że obecnie przyjmowanych jest ok. 3 tys. aplikacji o "odroczoną deportację" (ang. deferred action) dziennie. W sumie swoje dokumenty złożyło już ok. 200 tys. z ok. 1,7 mln uprawnionych.

Ok. 200 tys. młodych ludzi złożyło już aplikacje o "odroczoną deportację" - poinformowała sekretarz DHS Janet Napolitano podczas środowego spotkania z doradcami z Akademickiej Rady Doradczej Departamentu Bezpieczeństwa Krajowego. Tak duża liczba aplikacji zatwierdzonych w ostatnich tygodniach to efekt zmiany polityki DHS na bardziej przyjazną wobec aplikujących. Wcześniej Napolitano zapowiadała skoncentrowanie wysiłków przede wszystkim na natychmiastowym deportowaniu najgroźniejszych kryminalistów, którzy przybyli do USA nielegalnie.

"Odroczona deportacja" to program wprowadzony 15 sierpnia br. przez administrację prezydenta Baracka Obamy. Pozwala on dzieciom nieudokumentowanych imigrantów, po spełnieniu pewnych warunków, ubiegać się o 2-letnie zawieszenie deportacji. W okresie tych 2 lat mogą w USA legalnie mieszkać, pracować a także ubiegać się o prawo jazdy. Po upływie 2 lat muszą ubiegać się o kolejne 2-letnie zawieszenie. Program "odroczonej deportacji" nie stanowi ścieżki do obywatelstwa. O wymaganiach uczestnictwa w nim więcej tutaj.

Wielu z uprawnionych do wzięcia udziału w programie zwleka z aplikacją, oczekując na wynik wyborów prezydenckich, które już 6 listopada. W przypadku wygranej Mitt Romneya, program najprawdopodobniej zostanie anulowany. Nie anulowane zostaną jednak, jak obiecał Romney, aplikacje rozpatrzone nim obejmie on urząd. Aplikujący obawiają się także przekazania władzy informacji o swoim nielegalnym życiu, tym samym zdając się na łaskę władzy. Często mają też problem z zebraniem wszystkich niezbędnych dokumentów.

comments powered by Disqus