USA - informacje

John Kerry zostanie nowym sekretarzem stanu

John Kerry zostanie nowym sekretarzem stanu

22.12.12 13:25 | USA na co dzień
Były kandydat na prezydenta Stanów Zjednoczonych, a aktualny senator John Kerry został wczoraj nominowany przez prezydenta Baracka Obamę na stanowisko sekretarza stanu USA.

Już od jakiegoś czasu pojawiały się spekulacje o kandydaturze Kerry'ego na stanowisko sekretarza stanu. Umocniło je ostatnio wycofanie się z wyścigu o tę posadę Susan Rice - ambasador USA przez Organizacji Narodów Zjednoczonych. Wczoraj prezydent Barack Obama potwierdził ostatecznie potwierdził spekulacje, wręczając Kerry'emu nominację.

John Kerry stał się postacią popularną w roku 2004, gdy ubiegał się o fotel prezydenta USA. Kerry przegrał rywalizację z Republikaninem Georgem Bushem. Kerry jest także senatorem stanu Massachusetts. Pełni funkcję przewodniczącego Komisji Spraw Zagranicznych Senatu USA, a jego doświadczenie na polu spraw zagranicznych jest szeroko cenione wśród amerykańskich polityków i ekspertów.

Kerry urząd sekretarza stanu obejmie w styczniu, gdy obecny sekretarz Hilary Clinton zakończy swoją kadencję. Clinton wystosowała wczoraj oświadczenie w związku z nominacją Kerry'ego, w którym pochwala Baracka Obamę za właściwy wybór, podkreślając doświadczenie i wiedzę Johna Kerry'ego oraz jego wieloletnią służbę Stanom Zjednoczonym. Z pełną treścią oświadczenia można się zapoznać tutaj (treść w języku angielskim).

comments powered by Disqus