USA - informacje

Joga idealna dla dzieci?

03.01.13 12:36 | USA na co dzień
Joga jest jednym z najszybciej rozwijających się sportów w Ameryce. Uprawia ją około 20 milionów ludzi. Najnowszym trendem jest promowanie tego typu aktywności wśród... dzieci. Amerykańskie przedszkolaki i nastolatki zaczynają uprawiać jedną z nielicznych łatwo dostępnych form rekreacji, która nie opiera się na rywalizacji.

Prezes Alignyo – serwisu poświęconego jodze – Liz Eustace twierdzi, że coraz więcej rodziców w USA dostrzega korzyści płynące z uprawiania jogi. Uważają oni, że ich dzieci również powinny zaczerpnąć z jej dobrodziejstw. Zajęcia, których celem jest relaks, zjednoczenie ciała i ducha oraz aktywność fizyczna, stają się teraz popularne zarówno wśród dorosłych jak i ich pociech.

- Zalety jogi, z których korzystają dorośli, przysłużą się także dzieciom. Łagodzenie stresu, zjednoczenie ciała i ducha, aktywność fizyczna - to korzyści zarówno dla starszych, jak i młodszych - mówi Eustace.

Dzieci twierdzą, że joga pozwala im oczyścić myśli, zapomnieć o problemach. Wydawałoby się, że niemożliwe jest utrzymanie ich koncentracji podczas zajęć w grupie. Tymczasem dzieci uprawiające jogę są bardziej zrelaksowane niż dorośli. Podstawą tej aktywności relaksacyjnej jest połączenie ciała i umysłu. Dla małych uczestników opiera się to głównie na kreatywnej zabawie. Zajęcia polegające np. na naśladowaniu dźwięków otoczenia potrafią skutecznie angażować ich w program.    

Zaleca się, aby rodzice sprawdzili miejsce, do którego zamierzają posłać swoje pociechy na zajęcia. W Nowym Jorku funkcjonują specjalne grupy YogiBeans, przeznaczone tylko dla dzieci w wieku 6-9 lat. Dziecięca joga ma pomóc w zwalczaniu presji, jaka otacza np. uczniów we współczesnej szkole. Ponadto ćwiczenia koncentracji i rozluźniania mają pomóc im w nauce.

comments powered by Disqus