USA - informacje

Jaki los dodatkowych wiz pracowniczych?

08.11.12 10:40 | Wizy do USA
Negocjatorzy zarówno z Partii Republikańskiej jak i Partii Demokratycznej mają nadzieję, że do końca roku wznowione zostaną rozmowy pomiędzy ugrupowaniami co do zmian w przepisach, które umożliwiłyby przyznanie większej ilości wiz specjalistom technicznym z zagranicy.

W październiku po raz kolejny odbyły się rozmowy pomiędzy republikańskim prezesem komisji parlamentarnej House Judiciary  Committee Lamarem Smithem a demokratycznym senatorem Charlesem Schumerem. Dyskutują na temat rozwiązań, które ukróciłyby trwający impas. 

Wysiłki obu stron skierowane są na zwiększenie liczby wiz pracowniczych dla przedstawicieli zawodów technicznych - wykształconych specjalistów naukowców, inżynierów i matematyków (STEM - science, technology, engineering and mathematics). Republikanie proponują relokację na ten cel 55 tys. wiz z Loterii Wizowej. Wizy te przeniesione zostałyby do kategorii wiz pracowniczych H-1B (obecnie posiadającej limit 85 tys. wiz) i zarezerwowane tylko dla spcjalistów należacych do kategorii STEM. Byłoby to równoznaczne z likwidacją Loterii Wizowej, co nie podoba się Demokratom, uważającym, że realizowany przez Loterię cel zwiększania różnorodności imigrantów jest bardzo ważny.

W związku z wygraną w wyborach prezydenckich Baracka Obamy Demokraci mogą być mniej skłonni do negocjacji. Zwiększenie liczby wiz pracowniczych jest bowiem jedynie częścią kompleksowej reformy systemu imigracyjnego, którą Barack Obama obiecał przeprowadzić w pierwszym roku nowej kadencji.

Do zwiększenia liczby wiz dla osób z kategorii STEM mocno zachęcają amerykańskie firmy z sektorów technicznych, które potrzebują nowych specjalistów.

comments powered by Disqus