USA - informacje

Iowa wyda prawa jazdy młodym imigrantom

29.01.13 11:12 | Wizy do USA | Iowa
Ponad 5 tys. młodych imigrantów ze stanu Iowa, którzy skorzystali z programu "deferred action" (ang. odroczona akcja) i uzyskali 2-letnie prawo pobytu i pracy w USA, otrzyma prawa jazdy.

Zgodnie z prawem Iowy, prawo jazdy bądź inne dokumenty identyfikacyjne wydawane są tylko tym obcokrajowcom, których pobyt w USA jest w pełni legalny. W ubiegłym tygodniu Departament Bezpieczeństwa Krajowego orzekł jednak, że uczestnicy programu "deferred action" spełniają to kryterium. Decyzja ta jest niezwykle ważna dla setek tysięcy młodych imigrantów, którzy z niego skorzystali.

Prócz Iowy, kilka innych stanów także odmówiło wydania prawa jazdy beneficjentom "deferred action". Czas pokaże, czy decyzja władz federalnych zmieni sytuację. By otrzymać prawo jazdym w tych stanach, które już je wydają, uczestnik programu wciąż musi zdać zarówno teoretyczny, jak i praktyczny egzamin na kierowcę.

"Deferred action" to program wprowadzony w sierpniu ubiegłego roku przez administrację prezydenta Baracka Obamy. Umożliwia on młodym nielegalnym imigrantom spełniającym pewne kryteria, m.in. brak kryminalnej przeszłości, ubieganie się o 2-letnie zawieszenie deportacji. W tym czasie mogą legalnie mieszkać i pracować w USA. Program nie stanowi drogi do obywatelstwa amerykańskiego. Więcej szczegółów tutaj.

comments powered by Disqus